Çengelköy, Istanbul

EVLİLİK TEKLİFİNİ KİM YAPMALI?

Benim için en unutulmaz evlilik teklifi sahnelerinden biri “Love Story”  filminde gerçekleşir.

Bu teklif tek bir kelimeden oluşur. Çünkü…….

Çünkü lafının arkasına binlerce kelime ekleyebilirsiniz.

Hayatımız boyunca onlarca unutulmaz evlilik teklifleri sahneleri izlemişizdir.

Benim hayatımda şahit olduğum en ilginç olanı ise,1995 yılında Ortaköy’de bulunan tarihi Esma Sultan Yalısında yapılan bir defile sırasında Cem Özer’in, bütün davetlilerin önünde, sahneden, Esin Maraşlıoğlu’na ettiği evlenme teklifidir.

Ne kadar zor bir durum. Aslında bütün evlilik teklifleri iki taraf için de zor bir olay. Genellikle teklifi yapan erkek olduğu için, kendisi hazır olduğu zaman gidip yüzüğünü alıyor, söyleyeceği sözleri hazırlıyor, ortamı oluşturuyor ve teklifi yapıyor.

Ya kadın hazır değilse? Ya erkeği seviyor ama, evlenmek istemiyorsa?

Evet dese bir türlü, hayır dese bir türlü.

Neden bu teklifi hep erkekler yapıyor?

Eski bir İrlanda inanışına göre 29 Şubat kadınların erkeklere “evlenme teklif edebilecekleri” bir tarih olarak bilinirmiş.

Artık yılın, erkek ve kadınlar arasındaki doğal dengeyi sağlayacağına inanılırmış.

1288 yılı İskoçya’sında, Şubatın 29 çektiği yıllarda kadınların erkeklere evlenme teklif edebileceğine, teklifi reddeden erkeğe ceza verilebileceğine dair bir yasa bile yürürlüğe girmiş. Ortaçağ Avrupa’sının bazı kentlerinde ise, özellikle yüksek sınıf mensupları arasında, yaygın bir uygulama varmış. Buna göre 29 Şubatta kadının evlenme teklifini kabul etmeyen erkek , kadına  12 çift eldiven  almak zorunda imiş . Böylece reddedilen kadın evlilik yüzüğünü parmağına takamamanın verdiği mahcubiyeti  gizleyebilecekmiş.

Neyse ki günümüzde artık roller değişti, esnekleşti ve bu değişim ilişkilere de yansıdı. Yapılan araştırmalar, her 10 kadından 1’inin birlikte olduğu erkeğe evlenme teklifi ettiğini ortaya koyuyor.
Yani kadınlar artık, yabancı filmlerde gördükleri diz üstünde yapılan evlilik tekliflerine eskisi kadar önem vermiyorlar- en azından benim çevremde-. Kadınlar bu konuda annelerinden çok daha cesur.

Tam bu yazıyı yazarken,- bu arada saat 21.50- eşim kucağında bir demet papatya ile içeri girdi.

İşte olay bu, teklifi kim yaparsa yapsın, nasıl yaparsa yapsın, sonunda önemli olan 22 yıllık beraberlikten sonra, gecenin bu saatinde evden sigara almaya diye çıkıp, kucak dolusu çiçekle gelerek sürpriz yapabilecek kadar, ilişkiye değer vermek………..

Yorumlar (1)

Bence evlilik teklifi olmamalı evlenmemeli evlilik insanlığın katilidir Aşk Sevgi güzel şeydir ama özgürlük her şeyden önemlidir bir arada yaşamak Felaket bir şey benim açımdan ben böyle düşünüyorum Oh ne güzel yalnız yaşıyorum sabah kalktığımda birilerinin yüzünü görmek mecburiyetinde değilim ilk dinler cicim ayları sonra yandık

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.