Çengelköy, Istanbul

ADNAN SAYGUN SANAT MERKEZİ

Eşimin yeğeni Alara, TRT İzmir Radyosu Çok sesli Çocuk korosunda.

Geçenlerde Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde konserleri vardı, biz de gittik.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), sanata dair uzun soluklu bir düşün, gerçeğe dönüşmesi. 2000 yılında bir proje yarışmasıyla başlayan bu düş, 27 Aralık 2008 tarihinde hayata geçirilmiş.

Projenin sahibi mimar Tevfik Tozkoparan, şimdi anılarda kalan bir zamanların troleybüs garajı ve bakım atölyesini bir sanatsal aktiviteler merkezine dönüştürmeyi başarmış.

29.500 m2 toplam alana sahip olan AASSM; içinde 1130 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu, fuayeler ve açık alan etkinlerine uygun yapısıyla Türkiye’nin teknik ve akustik bakımından en nitelikli sanat merkezi olmuş. Akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP firması tarafından gerçekleştirilmiş.

Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin girişindeki, iş molaları sırasında, İzmir Büyükşehir belediyesi Makina, İkmal, Bakım ve Onarım Dairesi personeli tarafından, yüzlerce taşıt ve endüstriyel makinanın hurdaya çıkan parçalarından yapılan ” Mercury” isimli çalışma ise muhteşemdi.

Sergi salonunda ziyarete sunulan heykeller ve resimleri de çok beğendim.

Ama beni en çok etkileyen aşağıdaki çalışma oldu. Özellikle de sağ taraftaki.

Üzerlerinde fiyat ve ortalıkta da bir görevli olmadığından satın alamadım ama, kesinlikle evimin duvarında görmekten keyif alacağım bir resim.

Yorumlar (2)

SANAT İÇİN YAPILAN HERŞEY GÜZEL ASLINDA.

kesinlikle katılıyorum, haklısınız

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.