ARAZİNİN ETRAFINI ÇEVİRMEK

Yeri aldık, şimdi ne yapacağız acaba?

Önce etrafını çevirmemiz gerektiğine karar verdik.

Fakat etrafını çevirmek için de  aldığımız yerin kesin sınırlarımızı bilmek gerekir. Şu anda derme çatma direklerle, çalılarla çevrili olan  sınır, ne kadar gerçek bilmiyoruz açıkçası.

 

 

 

Bu iş için, resmi olarak bu sınırları ölçen bir büroya başvurmamız ve aldığımız yerin aplikasyon projesini yaptırmamız gerektiğini öğrendik.
Gittiğimiz büro, bize bir kaç gün sonraya randevu verdi ve bu iş için 1090.- para ödedik.

Şimdi de sıra, arazinin etrafını ne ile çevireceğimize karar vermekte.

Köylüler ile yaptığımız konuşmalarda buralarda çok yaban domuzu yaşadığını öğreniyoruz. Bu hayvanlar ekinlere oldukça meraklı olup, geceleri tarlalara inerek, dikili ne varsa talan ediyorlarmış. Köylüler bu tahribatı önlemek için, tarlalarında tüp gaz ile çalışan bir çeşit düzenek kullanıyorlarmış. Bu düzenek belli aralıklarla patlayarak, yaban domuzlarını kaçırmaya yarıyormuş.

Biz bu tarlanın ortasında yaşamayı düşündüğümüz için, demek ki bize, domuzları içeri sokmayacak kadar sağlam bir çit gerekiyor.

Bergama’ da bu işleri yapan bir yere gittik.
Hüseyin Bey ile yaptığımız uzun görüşmeler sonunda, 5 mm. kalınlığında 5×5 ebatlarında göz delikleri olan, 215 cm. yüksekliğinde taş direkler arasına gerilecek bir tel çitte karar kılıyoruz. 
Bu çitten domuzların asla geçemeyeceğinin garantisini veriyorlar bize.
Tarlanın yola bakan tarafına ise taş duvar yapmaya karar veriyoruz.
Telciden çıkınca, İmar müdürlüğüne uğruyoruz, aldığımız yerden bahsedip ne sıra ile neler yapmamız gerektiğini soruyoruz.
Bir dilekçe, tapu, aplikasyon krokisi ve yerin arazi yapısını gösteren haritalarını istiyorlar.
Daha önce aplikasyoncu ile anlaşıp randevu almıştık, bu sefer resmi bir harita bürosunun yolunu tutuyoruz.

Onlar ile de fiyat ve randevu gününde anlaştıktan sonra, şimdilik yapacak işlerimiz bitmiş oluyor.

Artık Bergama’ dan ayrılıp bir kaç günlüğüne Ayvalık’a gidebiliriz.

Aplikasyon ve haritacılar ile buluşana kadar bir kaç gün keyif yapmayı hak ettik sanırım.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

3 yorum

Kozak yaylasında aldığınız arazinin fotoğrafları kaybolmuş.Tekrar yükleyebilir misiniz ? Bende kozaktan bir arazi almayı düşünüyorum.Bu yüzden çok merak ettim ☺

Cevapla

Kzak’ta sanırım Bergama’ya 16 km mesafedeki bir piknik yerinde. karavanımızla üç günlük bir etkinliğe katılmıştık. Biz Akçay’da oturduğumuzdan Burhaniye-Ayvalık
yolundan Kozak yoluna girerek,çok güzel yollardan geçtik. Ben ve eşimde yakın zamanlarda oralardan bir arazi almayı düşünüyoruz. Tavsiye edeceğiniz köy veya bölge varsa, yardımcı olursanız seviniriz. Gülember-Erhan ERTEĞİ

Cevapla

Biz Terzihaliller ile Hacıhamzalar köyünün arasını tercih ettik. Bir köyün içinde oturmayı istemedik. Alacağınız arazi minimum 5 dönüm, imkanınız varsa da 10 dönümün altında olmasın. 60m2 taban oturumlu bağ evi yapabilmek için bu şart aranıyor. Umarım her şey gönlünüzce olur.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.