ARTIK YERLEŞTİK SAYILIR

Normalde taşındığım yere hızlı yerleşirim.

Ama bu sefer durum farklı. Birincisi sevgilimin biraz rahatsızlığı var, çeşitli ağrıları olduğundan yapılması gereken işleri hızlı bir şekilde yapamıyor. Lambaların , perdelerin takılması, alt yapı sorunlarının giderilmesi gibi.
İkincisi ve en önemlisi ise, biz evimizi çocukları olan bir aileye sattık. Bizim yaptığımız evler genellikle 2 kişilik bir yaşam için düzenlenmiş oluyor. Evi sattığımız aile, evde yapılmasını istedikleri tüm değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesini bize verdiler.

Yani taşındığımız evi yerleştirmek için başımızı kaşıyacak kadar bile vaktimiz yok.

Yine de elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştık.

Şu ana kadar geldiğimiz durum şöyle………….

İsterseniz üst kattan başlayarak evde bir gezintiye çıkalım, neler yapmışız görelim.

Burası bizim koridorumuz. Taşındığımız evde merdiven duvarlarına astığımız aile resimlerimizi bu evde üst kat koridorumuza astık. Bunlar bizim olmazsa olmazlarımız.
 Herkes var o resimlerde. Ailelerimiz, geçmişimiz, anılarımız………….

Çalışma odamız. Diğer evde çalışma odamız ve TV odamız ayrı ayrıydı. Hatta farklı katlardaydı. Bu evde ikisini birleştirdik.

    

Bu resim ilk yerleştirdiğimiz hali. Daha sonra tepe lambasını kaldırdık. Mekanı değişik yerlere yerleştirilmiş köşe lambalarla aydınlatma yolunu seçtik. Kütüphanelerimiz yetmediği için ek yaptık. Evmanya sitesinden 50 ₺ ye beyaz 5 raflı üniteler alarak ekledik.

      

Resimde gördüğünüz gibi odadaki koltuklar değişti. Üsküdar’daki bir eskiciden bir TV koltuğu aldık. Hem de 80 ₺. Yenilerinin 2000-5000₺ arasında satıldığını düşünürseniz inanılmaz değil mi? Dönmesini sağlayan mekanizma kırılmış. Bir kaynak makinesi sorunu giderdi. Masa üstü lambalarımız da değişti.

Diğer oda-şimdilik- misafir yatak odamız. Alt kata yeni bir oda yapmayı tasarlıyorum. Orası bitene kadar misafirlerimizi burada ağırlayacağız. Kardeşim bu odadan çok memnun

    

Diğeri giyinme odamız. Dolaplarımız sığmadığı için kesildi. Diğer evdeki mutfak dolabımı da buraya sokunca harika bir çarşaf, battaniye vs. dolabı oldu. Önünde küçük bir balkonu var. Havalanması için çok ideal.

    

Yanında yatak odamız var. Standartların üzerinde bir büyüklükte olmasına rağmen diğer evdeki 70 m2 odadan sonra çok küçük geldi bize. Hemen yatağın yanına duvara küçük bir TV monte ettik. Duvara monte ederken alt tablasını çıkartmadık. Böylelikle üzerine uydu cihazını da bantlama imkanımız oldu. Diğer evde antrede kullanmak üzere, şapkalardan yaptığımız aydınlatma elemanı, bu evde yatak odamıza asıldı. Belki biraz daha kordonunu uzatmak gerekiyor

  

  

Başucu aydınlatmaları için değişik bir şey yaptım. Perşembe pazarından gemi halatlarını germek için kullanılan bir parça buldum. İçine ince uzun lambalardan bir aydınlatma düzeneği yaptık. Yatağın baş uçlarına asılınca harika bir okuma lambası oldu.

    

Ve banyomuz. Buraya bir dolap ve duvar rafı ekledim. Ayna kenarına aplikler ve tavana da kocaman sarkan 2 ampul. Duvara asılan resimler, kuru çiçekler ve mumlar da dekorasyonu tamamladı.

Aşağıya iniyoruz. Bu evde her şey ahşap. Sevineyim mi bilmiyorum. Kapkaranlık yapıyor ama bir yandan da başka bir malzeme olmasından iyidir diyorum.

    

    

Duvar saatimiz çok eski, benim bildiğim 3 kuşaktır bizim ailede. Artık salondayız. Salonumuza bütün eşyalarımız sığdı. Kötü de olmadı zannederim. Yemek masası aydınlatmamıza bayılıyorum, sevgilim eski bir hayvan yemliğinden yapmıştı. Üzerine siyah tül sarılı. Resimdeki rahlenin üzerindeki alçıdan yapılmış kitap ve elma, Gazhane Seratonin-2 sanat etkinliğinde sergilenmişti.

    

    

Salon perdelerinin rengini sevgilim seçti. Köri rengi. 90 cm.lik uçuşan kumaşlar halinde bıraktım. Üst kısmından 50 cm.lik ikinci bir kat yaptım ve sadece 3 yerinden perde halkası dikerek astım. Böylece istediğim şekilde bir araya getirebiliyorum. Aralara farklı renkte kumaşlar da eklenebilir diye düşünüyorum.

Mutfak en zorlandığım yer oldu. Ben üst dolaplara alışık değilim. Her şey elimin altında olsun istiyorum.

Bu mutfak bize çok yetersiz geldi. Yemek takımlarımızın büyük bir çoğunluğundan vazgeçmek zorunda kaldık.

    

Mutfak dolaplarından birini sökerek fırınım için yer açtım. Eski bir bilgisayar masasını beyaza boyamıştım taşınmadan hatırlarsanız. İşte onu mutfağa koydum. Bütün elektrikli aletlerimizi de oraya yerleştirdim. Mikrodalga,tost makinası, fritöz, kahve makinaları ve çay makinası. Elimin altında olması gereken her şey orada. Duvara monte edilen raflar ve askı da erzak ve fincanlarımızı topladı. Bardak dolabının camlarına takılan beyaz perdeler biraz rengi açtı.

Camın içine yerleştirilen kasımpatı saksıları da göz zevkimiz için.

    

Tuvaletin yerlerine beyaz ahşap görünümlü mineflo kapladık. O aptal pembe renkten kurtulunca bambaşka bir yer oldu. Bir duvar rafı ve kili, çiçek ve kokulu mumlar da cabası. Alt katta geniş bir salon bir depo ve bir oda var. Şimdilik orası duruyor. Gerçi odayı çamaşırhane yaptım ama daha bitmedi. Şimdilik göstermek istemiyorum. Salonu ikiye bölüp, bir konuk odası ve içine banyo ayrıca bir atölye oluşturmayı planlıyorum. Bittiği zaman sizlerle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.

Artık dışarı çıkıyoruz.

  

Rüzgarlık bölümüne beyaz perdeler taktım. Girişe küçük bir sandık, bir şemsiyelik ve ayaklı şamdanlar ve olmazsa olmaz paspas..Bir de hayvanlarımız için mama kapları da var tabii.

Elimdeki imkanlarla bahçe ve veranda için bir şeyler yapmaya çalıştım. Öncelikle giriş yoluna ve verandaya resimler astım, hemen havası değişti. Çerçeveler ıslanır diye korkmayın. Ben çerçevelerin içine dergilerden kestiğim resimleri yerleştirdim. Islanırsa, atar yenilerini koyarım.

    

Elimde metrelerce çuval vardı. Verandada kullandım. Çivilerle sütunlara tutturup,farklı renkte kurdelelerle bağladım. Çok hoş oldu. Yoldan geçen insanlar durup bakıyor , evin havası değişti.

    

Taşınmadan önce tüm bahçede kullanmayı düşündüğüm eşyaları beyaza boyamıştım. Çok da haklıymışım. Mumlar, çakıltaşları, boncuklar, çerçeveler,

İşte bir evi ev yapan, ısıtan, yaşanılası kılan nesneler………………..

Şimdilik bu kadar,,,,,,

Bu evi ,profesyonel olarak  aldığım ilk işi, ilk inşatı yaparken, ara ara vakit buldukça döşeyebildim.

Biraz ukalalık gibi görünecek ama  eminim bittiği zaman güzel olacak.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.