Çengelköy, Istanbul

BALKONU TUVALETE DÖNÜŞTÜRMEK

Daha önce neler yapmayı planladığımızı ve uygulama aşamalarından çeşitli kareleri sizlerle paylaşmıştım. Artık biraz daha detaylı anlatmak istiyorum.
Mutfağın baktığı, evin arka tarafında bir balkon var.
Belki ileride kiler yaparım diye bırakmıştım. Su bidonları duruyordu.
Giriş katında bir tuvalet istenince bu balkon olabilir dedim.  Aşağı yukarı 1 metre genişliğinde, ince uzun bir tuvalet olabilirdi.
Mutfak camını kapatmayacak şekilde kapatılabilir diye düşündük.
    
 Önce metal profillerin takılması için evin dış yüzü kesildi. Ev metal konstrüksiyondan yapıldığı için , tuvalet yapmak için yapılacak karkasın bu metallere tutturulması gerekti. Yapılan karkas OSB lerle kaplandı.
    
İzolasyon için önce çatısı saçla kaplandı, yağmur olukları yapıldı. Dış izolasyonu için OSB lerin üzeri tekrar kaplandı.
  Çatının üzeri kiremitler ile kaplandı. Evin çatısı ile uyumu sağlandı.
 Dış yüzü evin rengine boyandı. Arkadaki evi ayıran çit tekrar yerine monte edildi. Sıra geldi içine. Elektrik hatları çekildi, iç izolasyonu yapıldı.
    
Kalorifer hatları, arkadaki mutfaktan çekildi. Havlupan takıldı. Duvarlar sıvandı. Su ve tuvalet gider hatları çekildi.
    
 Lavabo için eskiciden bir dikiş makinesi altı alındı, temizlendi. Üzerine bir ahşap kestirilerek cilalandı. Üst kat banyosundan çıkan lavabo buraya takılmak üzere hazırlandı. Klozet ve duvara monte rezervuar takıldı. Rezervuarın duvar içindeki kalınlığını, bir raf yaparak avantaja dönüştürdük.  Ev sahipleri bu tuvaletin duvar kağıdı kaplanmasını istediler. Kağıtların desenlerini kendileri seçtiler.
    
İki farklı desenin birleşim noktasını , çepeçevre ahşap bordür geçerek kapattık.
Havalandırma için bir delik açıp, lomboz kullandık. Deliğin ortasına bir tül geçirerek, içeri yabancı bir madde girmesini önledik.
  
Yerlerine ahşap kaplandı. Kapı ısmarlandı. Yerleri cilalandı.

Lombozun sarısını ve muslukların beyazını  üzerinde birleştiren bir aynayı da köşeye yerleştirince tuvaletimiz tamamlanmış oldu.
Ne dersiniz fena da olmadı değil mi?

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.