BİR GRAVÜR ATÖLYESİ

Bir düşü görünür kılmak için, renklerin ve oluşum halindeki biçimlerin ifadesini kullanan, özgün baskı sanatçımız Olca Uzunokur; “evrenle bütünleşme sorgulanırken, cevapların hiç bir zaman oralarda bir yerde olmadığını, yalnızca içimizde olduğunu, sadece keşfedilmeyi beklediğini” eserlerinde kendine özgü bir dil ile anlatır.

Yukarıda yaptığım alıntı, Galeri FE’ de açılan ” Ütopyalar Güzeldir ” adlı serginin tanıtımında, sanatçı Olca Uzunokur için kullanılan ifade.

Olca, ODTÜ endüstri ürünleri tasarımı mezunu, sanat kuramı ve eleştri yüksek lisans diplomalı, gravür, baskı resim, heykel çalışmaları yapan bir sanatçı.

Ekşi sözlükteki tanıma göre: “Fransızca “Gravure” sözcüğünden alınan gravür, kazıma resim sanatı demektir. Ağaç, metal ve muşamba gibi çeşitli materyal üzerine kazınarak ya da taş üzerine yağlı kalem ile işlenerek ve baskı ile elde edilen resim ya da yazıya “gravür” adı verilmektedir. Gravür sanatı, çinko, bakır, madeni veya tahta ya da linolyum (muşamba) gibi plakalara kazıma tekniğini içerir ve kazınan resimlerin kağıda basılması ve çoğaltılmasıyla elde edilir. “

Ama bütün bunların ötesinde, benim önce komşum, sonra yakın arkadaşım olan biri Olca.

İstanbul’da karşılıklı evlerde yaşardık. Bahçe kapımı açtığımda atölyesi ile karşılaşırdım. O sürekli bir şeyler üretirken, günün saatine göre, sigaralar eşliğinde birer kahve veya bourbon içerek sohbet ettiğim arkadaşım.

Ah! O insana kendini iyi hissettiren keyifli atölyenin dili olsa.

Galeri FE’ den gelen daveti gördüğümde, kendisini görmeyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Ben uzaklarda olduğumdan ve pandemi yüzünden gidemiyorum ama, siz eve kapandığımız bu günlerde, kendinize bir iyilik yapın, Çiftehavuzlar, Cemil Topuzlu caddesindeki Galeri FE’ye gidin ve ruhunuzu doyurun.

Bu arada ben de, bana hediyesi olan duvarımdaki eseri ile teselli buluyorum.

Bu arada ilandaki sergi tarihine bakmayın, pandemiden dolayı uzatılmış.


E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

4 yorum

Popüler Yorumlar

Gönül Gökalp  -  25 May 2020 / 14:22

Çok teşekkürler ilginiz için

Yoruma git

Gönül’cüm keşke burada olsanız yine yapsak çat kapı gelişlerimizi. Çok özlüyorum o günleri. Umarım en kısa zamanda özlem giderebiliriz. Yazını çok sevdim. Çok teşekkür ederim. Göz görmeyince gönül katlanır derler ama bende tam tersi oluyor. Çok özledim. İkinizide çok öpüyorum.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

uğur duman  -  20 Mayıs 2020 / 20:58

İstanbul’da olsak giderdik ama Ankara’dayız maalesef sağlıkla kalın.

Cevapla

Çok teşekkürler ilginiz için

Cevapla

Gönül’cüm keşke burada olsanız yine yapsak çat kapı gelişlerimizi. Çok özlüyorum o günleri. Umarım en kısa zamanda özlem giderebiliriz. Yazını çok sevdim. Çok teşekkür ederim. Göz görmeyince gönül katlanır derler ama bende tam tersi oluyor. Çok özledim. İkinizide çok öpüyorum.

Cevapla

Hayatım ben de çok özledim. Seni seviyorum

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.