DALIŞ YASAĞINI DELENLER

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Akyaka’dayız.

Maden tarafına giderken, Çınar Beach yanındaki ormanlık alanda kalıyoruz.

Hava çok güzel.

                    

Her yer çöp dolu, torbalar dolusu çöp topluyoruz. Akyaka’ya gelirken aldığımız mantarları pişiriyoruz.

Gece çok güzel dolunay var. Sahilde oturuyoruz. Biraz sonra tatsız bir olaya şahit oluyoruz. Burası dalışa yasak bir bölge olmasına rağmen, iki tane dalgıç,  fener ile gece dalışı yapıyor.

                             

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][gem_youtube video_id=”92gt43JW7PQ”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Bu olaya çok canımız sıkıldı, akşam erkenden yattık. Gece seslerden anladığımız kadarı ile, bulunduğumuz yere yaban domuzları indi.

Sabah Çınar beach tarafına yürüyüş yaptık. Ben yine taş topladım. Buranın taşlarının çok ilginç bir şekilde ortası delik.

      

Ben buradan denize girdim. Bu sahilde soğuk su karıştığı için su oldukça soğuk. Doğrusu ilk başlarda biraz üşüdüm.

      

Sevgilim ise, karavanın olduğu yerden girmeyi tercih etti.

                        

Karavanımızın biraz ilerisinde konaklayan bir aile ile tanıştık.

Yıllardır karavanda yaşıyorlarmış. İki çocukları da karavanda doğmuş. Takı, boncuk işleri yapıp satarak geçimlerini sağlıyorlarmış. Her şeyi kendileri yapıyor. Yemek için dışarıda ateş yakıyorlar, ısınmak için içeride sobaları varmış.”Antika karavan” adında bir siteleri de varmış. Çocuklarının isimleri ise çok hoş. “Mavisu” ve “Maviden”

Ne yazık ki devlet ile sorunları var, sosyal hizmetler, çocukları aileden almak istiyormuş. Oldukça üzücü bir durum. Ben böyle durumlarda şöyle düşünürüm:

” Bu yaşam ailenin seçimi olabilir ama çocukları bu şartlarda yaşamaya zorlamak, ne derece doğru?”

Evet özgürce büyüyorlar ama, çocukların üstü başı çok bakımsız, ayrıca bu çocukların yaşıtları ile sosyalleşmeye de ihtiyacı var.

                    

Neyse, sonuçta kendi sorunları ama, süfli bir yaşam bana göre değil.

Ören’e gitmek üzere oradan ayrılıyoruz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

5 yorum

1. Gece dalanları gördünüz ve neden Jandarma ve Sahil Güvenlik güçlerine haber vermediniz. Ben yıllardır zıpkın ya da tüple dalıyorum ve zıpkınla daldığımda büyük balık yoksa boş çıkıyorum.
2. Bu sistem ve beton eğitimi ile yetişen çocuklar mı yoksa doğa içinde yetişen çocuklar mı daha sağlıklı bir ruha sahip olur?

Cevapla
Hürol Cankı  -  15 Aralık 2018 / 00:46

Sevgili Ufuk bey. Merhaba. Inanınız jandarmayı haberdar ettik. Ancak yetkililer gelene kadar bu arkadaşlar (!) Çoktan çıkıp gittiler. Eşimin yazılarını takip ettiğinize göre benimde zıpkın avcılığı yaptığımı ve sportif kurallara sonuna kadar uymak konusundaki hassasiyetimi fark etmişsinizdir. Ancak gezdiğimiz birçok ( hakikaten bir-çok) yerde, maalesef böylesi olaylarla ( yasak balık,yasak yer,yasak zaman vs.) Defalarca karşılaştığımızı üzülerek belirtmek isterim. Eşim, biraz da benim bu konudaki ricamı kırmayarak şikayetten etmekten öte, küçük de olsa bir farkındalık yaratabiliriz umudu ile bu yazısını paylaştı. Sistem ve beton eğitim konusundaki fikirlerinize sonuna kadar katılıyorum. Ancak belirtilen yaşlardaki çocukların sağlıklı ruha sahip olmak kadar, güzel Türkiyemin ve dünyanın tüm çocukları için arzulayacağım “Düzgün Yaşam Şartları” içinde yaşamaya da ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu “şartları”, bir profesyonel olmadığımız ve bu konuda ahkâm kesmeye hakkımız olmadığını düşündüğümüz ve Ebeveynlerin çocukları üzerindeki yetiştirme haklarına olan saygımızdan dolayı detaylandırmamayı tercih ederek , sadece kişisel gözlemimizi paylaştığımızı ve yorumladığımızı belirtmek isterim. İlginize teşekkür ederim. Saygılar. Hürol Cankı

Cevapla

Çınar plajına gelmeden maden iskelesini geçince yol kenarında bir ağaçtan çarpı İşareti var o bölgeden sonra dalış yasak değil. Bende o bölgede dalıyorum. Gece dalışı her yerde yasak. Ben daldıgımda jandarma gelip beni görüyor.

Cevapla

karış karış bilirim oraları,o daldıkları yerden balık çıkmaz ,rahat olun😂

Cevapla
Oğuzhan Dinç  -  16 Aralık 2018 / 07:00

Bende zıpkın la av yapıyorum bilinç li avcılık fakat şu gece avını bir türlü sonlandıramıyoruz hem yasak bölge bir de gece avı allah sizi bildiği gibi yapsın

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.