GRANİT HEYKELLER

Kozak yaylasında, kum oranı yüksek, kireçsiz kahverengi topraklarımız, granit ana kayalarının üzerini örtmektedir. ( Bu oluşum fıstık çamının yetiştirilmesi için en uygun ortamı sağlamaktadır.)

Bu granite literatürde Kozaklı Granitleri denmektedir. Dünyada bilinen en sert mineralin elmas ve sertlik derecesinin 10, Kozak’ taki granitlerin sertlik derecesinin de 5-7 arasında olduğunu düşünürsek, kırılma, çizilme, parçalanmaya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu görebiliriz.

Kozak köylerinden Çamavlu’ ya giderken, köyün hemen girişinde ilginç bir ev ile karşılaştık. İki katlı bu ev, granitten oyulmuş heykeller ile kaplıydı.

Bu ev, İvrindi ‘li çoban ve taş ustası Mustafa Yılmaz‘ ın evi imiş. Biz köye gittiğimizde kendisi orada yoktu, evin dıştan fotoğraflarını çektim.

Eve döndüğümüzde de internetten yaptığım araştırmada, Mustafa Yılmaz’ ın yaşam öyküsü ile karşılaştım.

Mustafa Yılmaz, gerge denilen, bir tür yörük çadırına benzeyen kulübede büyümüş. Çocukluğunda çobanlık ve taş ustalığı yapmış. Sonra gördüğü bir rüya üzerine taş yontmaya başlar.

Önce kendine köy girişinde bir ev yapar, evinin duvarlarına da anılarını yontar. Sonraları dünya meseleleri üzerindeki bakışını taşa işlemeye başlar. Giderek herkes tarafından tanınır hale gelir, yerli ve yabancıların ziyaret ettiği biri haline dönüşür.

Yani kısacası Mustafa Yılmaz granite işlediği iç dünyası ile meşhur olur. Kimselerin kendisini unutmaması için yaptığı bu işten hem geçimini sağlar, hem de unutulmamayı.

En yakın zamanda Mustafa amca ile tanışmak için tekrar Çamavlu’ ya gidip, öyküsünü kendi ağzından dinlemek istiyorum….

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

İsmet Eren  -  26 Nisan 2020 / 17:16

Ben kendisiyle tanışma şansını yakalayandanlarım. Yazılarında dikkati çeken noktalama işaretlerini kullanmaması ona has bir özellik..
Selamlar sevgiler

Cevapla

Çok hoş, umarım en yakın zamanda biz de tanışma fırsatı buluruz

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.