Çengelköy, Istanbul

Kendine Bahçe Yap

Herkes bahçeli bir evde yaşama şansina sahip değil ne yazık ki. 
Ama bu yine de bir bahçeye sahip olamayacağınız anlamına gelmiyor. Balkonunuzda, cam içlerinizde, siz de bahçe yaratabilirsiniz. 
Buraya yayınlanmış bazı fikirleri aldım.

 Meyve-Sebze kasalarından bahçe yapmak
                                                            
Meyve kasaları ile çok hoş bahçeler yaratabilirsiniz. Bu kasalara dikeceğiniz çeşitli sebzeleri, raflara yerleştirebilirsiniz.
Domates, biber, reyhan, kekik, en kolay yetiştirilenlerden. Ben maydanoz ve dereotu yetiştirmeyi ne yazık ki beceremiyorum.
Naneyi ise bir yerden köklü olarak edindim.Bu arada kasaları farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Yukarıda tekerlek takarak ve üst üste koyarak kullanımlarını görüyorsunuz. 

Yumurta Kabuklarında çiçek yetiştirmek

                                             
Şu anda, bu yukarıdaki fikri gerçekleştirebilmek için, yumurta kabuğu biriktiriyorum. Yediğimiz her yumurtanın kabuğunu yıkayıp, cam içine koyup kurutuyorum.
Sonra içlerine toprak doldurup kaktüs ekmeyi düşünüyorum. Aralarından bazılarına ise arapsaçı ekeceğim. Böylelikle boşluklar dolacak. Yeşilliklerin arasından çıkan kaktüsler gözükecek.Sanırım minik yumurta yeme kapları da aynı işi görür.

Bahçe duvarına yapılan uzun saksıları denedim. Ama benim çok fazla kedim olduğu için , ne yazık ki uzun süre dayandıramadım. Hemen içine girip kazmaya başlıyorlar. Diktiğim her şeyi çıkarıyorlar.

Cam kavanozları ise bahara deneyeceğim. Kelepçeleme yöntemi ile duvara monte etmek harika bir fikir. Benim bahçemde, tel örgü çitler var. Kavanozların ağızlarına tel geçirip asabilirim. Bu kelepçeleme yönteminden çok daha kolay.

Cepleri olan bir organizatör kullanmak ta harika bir fikir. Hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de dikebilirsiniz.

Manken kafalar

Bu manken kafalarını  her zaman sevmişimdir.

Ben bahçe duvarına bir raf yaparak, üzerine yerleştirip senelerce kullandım. Eminönünden 3.- ya alabilirsiniz.
Başına bağlayacağınız bir eşarp ve gözüne yerleştireceğiniz renkli gözlükler ile yanyana inanılmaz bir görüntü oluşturuyorlar. Çok da etkileyici gözüküyorlar.

Açıkçası, üst kısmını delerek veya keserek, saksı olarak kullanma fikrini hiç düşünmemiştim.
Böyle de çok güzel olmuş.

Ayrıca, okulda belki de hepimizin yaptığı, pamuklar içinde fasulye yetiştirme işlemlerini hatırlayın.
Bu aralar tek kalan, takımı bozulan bardaklarımı, bu iş için biriktiriyorum. Onların içlerine pamuk yerleştirip, mercimek, fasulye, nohut ekeceğim.

Yani yumurta kabukları ve pamuklu bardaklar kısmını denemeye başlıyorum.

Sonuç alınca fotoğraflarını yayınlayacağım.

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.