OYLAT ŞELALESİ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Oylat enteresan bir yer. Bursa ilinin İnegöl ilçesinde, Uludağ’ ın eteklerinde 840 metre rakımda, etkileyici doğası ve şifalı suları ile ün yapmış bir kaplıca vadisi. Yol burada bitiyor. Sadece oteller var. Otellerde çalışanlar, aşağıdan Hilmiye köyünden geliyorlar. Burası suların hakim olduğu bir köy. Dağdan gelen soğuk sular ve yer altından çıkan sıcak sular. Musluklardan soğuk ve sıcak olarak bu iki su akıyor. Aynı zamanda dağdan gelen sudan elektrik de üretiyorlar.

Arabayı otoparka park ettikten sonra, köyü dolaşmaya çıkıyoruz. 4-5 tane otel var.

İnsanlar buraya sıcak sulara girmeye geliyor.

Büyük şehre bağlanıp mahalle olana kadar, Hilmiye köyü buranın gelirinden pay alıyormuş. Artık bu para kesilmiş.

Etrafta kar var. Biz gelmeden hemen önce kar yağmış. Hava çok soğuk. Bir yere girip ısınmak için çay içiyoruz.

      

Köyde sıcak suya girebilmek için umumi banyolar ve özel banyolar var.

Umumi banyoların fiyatı 10.- Fakat temizlik açısından kimse tavsiye etmiyor. Bir tane de özel bir işletme var. SUGESAM. Fiyatları odadaki jakuzinin büyüklüğüne göre 100.-/ 150.- arasında değişiyor.

Hafta arası olmasına rağmen çok kalabalık. 20.30-22.30 arasına rezervasyon yaptırıyoruz.

      

2 saat süren hamam ve jakuzi keyfinin ardından ( içerisi çok sıcak, dışarısı çok soğuk) koşarak karavanımıza gidiyoruz. Yorgan+battaniyenin içine sokulup, derin bir uykuya dalıyoruz.

Sabah dipdiri bir havaya uyandık. Güneş açmış durumda ama, hava hala çok soğuk.

Tatlı ve kahveden oluşan bir kahvaltı yaptık.

Kahvaltıdan sonra, Oylat’ ın neredeyse tam içinde olan Oylat Şelale’ sine yürüyüş yaptık.

      

Ne yazık ki tepeye kadar yürüyemedik. Bir süre önce kırılmış olan ayağım, beni hala korkutuyor. Yerler çok kaygan. Belli bir yerden sonra geri dönüyoruz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][gem_youtube video_id=”tO7kS1C4Odw”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Oylat’ ta ne yazık ki mimari kaygı hiç gözetilmemiş. Yapılan otellerin mimarisi buraya hiç uymuyor.

Çevreyi gezmek için kiralık ATV ler ve Oylat Mağarasına gidiş için kalkan minibüsler  var. Girişte bir yerel ürünler satan bölüm mevcut.  Buradan çilek alıyoruz. 10.- İnanılmaz ama bal gibi.

       

Öğleden sonra Oylat’ tan ayrılıyoruz. Gece karanlıkta tırmandığımız dağ yollarının güzelliğinin keyfini yaşıyoruz ayrılırken.

      

 

Oylat’ a  bir kere daha gelir miyiz? Bence kesinlikle evet…………………[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.