Romantik Ortamlar / Yumuşak Işıklar

Ne dersiniz? Bugün biraz aydınlatma kısmını konuşalım. Nasıl aydınlatma kullanmalıyız kısmını uzmanlara bırakalım derim. Ben size kendinizin de yapabileceği ilginç tasarımlardan bahsetmek istiyorum.

 

Üstte gördüğünüz yemek masamın üzerinde olan bir aydınlatma şekli. 4-5 yıl önce Edremit tarafına yaptığımız bir seyahat sırasında, bir köyde görüp almıştım. Onlar hayvan yemliği olarak kullanıyorlardı, ben alıp lamba yaptım. Daha doğrusu fikir benimdi ama uygulamayı sevgilim yaptı. Yemliğin her bir bölümüne delikler açarak elektrik tesisatı döşedi. İki yanından kalın zincirler ile – ki Bauhaus dan metresi 2 liraya alabilirsiniz – tavana astık. Mum ampuller taktık. Sonra da ben ışığı daha da yumuşatmak için, üzerine siyah bir tül doladım.

 

 Yukarıda gördüğünüz aydınlatmayı, evin hemen girişinde kullandım. Yan yana takılmış, biri diğerinden biraz daha aşağıya sarkıtılmış, iki adet melon şapkadan oluşmaktadır. Şapkaların içine, yanmasınlar diye gidip Eminönü’nden tencereler aldım. Şapkaların içine yapıştırdım. Sonra da sevgilim bunları tepesinden delip elektrik bağladı. Yine yumuşak ışık için yassı soft ampuller kullandım.
Gören herkes nereden aldığımı soruyor.

Salonda, oturma bölümlerinde köşe lambaları kullanmaktan hoşlanıyorum. Her yeri aydınlatmak yerine, sadece bulunduğunuz bölümü aydınlatmak çok daha hoş bir mekan algılanmasına neden oluyor.


Ben yukarıdan aydınlatma denilen şeyden nefret ederim. Her şeyi olduğundan daha kötü gösterir sert ışık. Zorunlu olmadıkça kullanılmamalı derim. Ama işte burada zorunlu, çünkü burası giyinme odası. Ama burada şöyle bir hile yapabiliriz. Seçeceğimiz lambanın altının kapalı olması daha yumuşak ışık vermesini sağlar. Ben her tarafı kapalı opalin bir lamba kullanmayı tercih ettim burada da.

Evde bölgesel ışık+ mumlar hem soft hem de romantik bir ortam sağlıyor.
Deneyin derim, pişman olmazsınız.

Eğer sizin için yapabileceğim, fikir verebileceğim bir konu varsa, lütfen bana yazın.Yardımcı olabilmekten keyif alırım.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.