SÖĞÜŞ DENİNCE AKLA NERESİ GELİR?

Sanırım söğüş yemeği seven herkesin bildiği bir yer burası. Hatta hiç ağzına bu tarz şeyler koymayan ben bile, eşimden dolayı, en azından her yıl mutlaka bir kez geliyorum buraya. Nereden bahsettiğimi biliyorsunuz İzmir Kemeraltı, Hisarönü Söğüşçüsü, Mustafa’nın yeri.

Mustafa ve çocukları 1975 yılından beri, Kemeraltı çarşısındalar. Önce küçük bir el tezgahında başladıkları işlerini, sonrasında şimdiki salaş dükkanda yürütür olmuşlar. İzmir’de eğer söğüş yemek istiyorsanız, kime sorarsanız sorun, size Mustafa’nın yerini tavsiye edecektir.

Ben “tekmil” lafını burada duydum. İçine her şeyin konulmasını istemek demekmiş. Yani soğuk olarak servis edilen kelle-dil ve içine karıştırılan domates, soğan, maydanoz, tuz, kimyon.

Benim eşim, minimum 3 tane söğüş yemeden buradan ayrılmaz. Hatta dördüncüyü de ister ama, dokunacak diye vermezler artık. Beklerken de sabırsızlıktan ölür.

Bu arada fiyatlar da hiç ucuz değil yani. İçecekler ile beraber 3 tane söğüşe 90.- ödedik.

Ne olursa olsun, bir daha İzmir’e uğradığımızda, soluğu yine burada alacağımıza eminim.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.