Çengelköy, Istanbul

TREN MÜZESİ

Geçenlerde, (biraz da tesadüfen) Selçuk’ ta bir kahvaltıya davet edildik. Önce, İzmir’den Selçuk’a, sadece bir kahvaltı için gitmek zor gelse de, gideceğimiz yerin bir tren müzesi olduğunu duyunca merakım ağır bastı.

İyi ki de gitmişiz. Gerçekten herkesin görmesi gereken bir yermiş. Bunca yıl, nasıl olup da haberdar olmamışız çok şaşırdım.

Selçuk-Aydın yolu üzerindeki Çamlık köyünde yer alan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı müzeleri arasında yer alıyor.

Müze, 1866 yılında hizmete açılan İzmir-Aydın demir yolu hattının üzerindeki Aziziye istasyonunda yer alıyor.

Türkiye’nin ilk demir yolu hattının geçtiği Çamlık mevkisinde 160 dönüm arazi üzerine 1997 ( internette 1991 tarihinde açıldığı da yazıyor, hangisi doğru gerçekten bilmiyorum) yılında bir müze açılmış. Müzede bulunan lokomotiflerin mülkiyeti TCDD’ de bulunmasına rağmen, müzeyi ve içindeki restoranı, Çamlık tren istasyonunda çalışmış bir sinyal memurunun oğlu olan Atilla Mısırlıoğlu işletmekte. ( Bu konuda yazılanlar da oldukça farklı, Kırcılar Holdingin işlettiği de söylenenler arasında)

Müze her gün 09:00-18:00 saatleri arasında açık. Giriş büyükler için 15.- küçükler için 7,5.- Müzekart geçmiyor. Eğer içeride yemek yiyecek veya kahvaltı edecekseniz, giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Ne yazık ki bu harika müzeyi yılda ancak 10.000 kişi geziyormuş.

Müzede tarihi demir yolu hattının bir parçasının yanı sıra, buharlı lokomotifler, su kulesi,döner platform, taşıyıcılar, kar küreme lokomotifleri ve vinçler de sergileniyor.

Alman,İngiliz, İsveç, Fransa ve ABD gibi ülkelerde, 1891 ile 1951 yılları arasında üretilen 33 adet buharlı lokomotif var. Her lokomotifin önünde, üretim yılı,ülkesi ve teknik bilgileri yer alıyor. Dünyada sadece 2 adet bulunan, odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin yanı sıra, Hitler tarafından 2. Dünya savaşı sırasında yaptırılan ve krom karşılığı Türkiye’ye satılan 3 silindirli bir lokomotif de bu sergide yerini almış durumda.


1957 de 100 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, Türkiye’ nin en büyük demir yolu kazalarından biri olan, Yarımburgaz tren kazasını yapan Şark Ekspresi’nin bir parçası olan 45501 no ‘lu lokomotif de müzede sergilenen dikkat çekici parçalardan biri.

Müzenin en önemli parçalarından birisi Atatürk’ün 1937 yılına kadar seyahatlerinde kullandığı, 1926 yılı yapımı olan kişisel vagonu.
Atatürk’ün tren penceresinden verdiği meşhur pozu bu vagonda çekilmiş. 

Ayrıca bu muhteşem açık hava müzesinde bir tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel bulunmakta.

Atatürk’ ün çeşitli tren seyahatlerinde çekilmiş resimleri de müzedeki yerini almış durumda.

5 ayrı mekanda, çeşitli organizasyonlarda 1200 kişiyi ağırlayacak şekilde hizmet veren bu müzede bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut.

Hiç ummadığım bir anda ve yerde karşıma çıkan bu müzeye bayıldım.

Yine de çok iyi korunmadığı kanaatindeyim. Çocukların vagonların içine tırmandığı, eşyalara zarar verdiğini -ne yazık ki şahit olduğum- bu müze, çok daha iyi tanıtılmalı, belki de özel işletme olmaktan çıkarılmalı diye düşünüyorum.

Eğer siz de benim gibi şimdiye kadar bu müzeyi gezme şansı bulamamışsanız, mutlaka bir fırsatını bulup gidin. Bayılacaksınız…………….
Yorumlar (3)

Sayenizde gezmiş kadar olduk. Harika bir yermiş vallahi…İnşaallah yakından görmekte nasip olur.

gerçekten çok güzel, görmeye değer bir mekan

Gönül biraz gunesli biraz yağmurlu günden kalanlar… bir dahaki sefere başka süprizler de buluşuruz..

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.