TREN MÜZESİ

Geçenlerde, (biraz da tesadüfen) Selçuk’ ta bir kahvaltıya davet edildik. Önce, İzmir’den Selçuk’a, sadece bir kahvaltı için gitmek zor gelse de, gideceğimiz yerin bir tren müzesi olduğunu duyunca merakım ağır bastı.

İyi ki de gitmişiz. Gerçekten herkesin görmesi gereken bir yermiş. Bunca yıl, nasıl olup da haberdar olmamışız çok şaşırdım.

Selçuk-Aydın yolu üzerindeki Çamlık köyünde yer alan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı müzeleri arasında yer alıyor.

Müze, 1866 yılında hizmete açılan İzmir-Aydın demir yolu hattının üzerindeki Aziziye istasyonunda yer alıyor.

Müze her gün 09:00-18:00 saatleri arasında açık. Giriş büyükler için 15.- küçükler için 7,5.- Müzekart geçmiyor. Eğer içeride yemek yiyecek veya kahvaltı edecekseniz, giriş ücreti ödemiyorsunuz.

Ne yazık ki bu harika müzeyi yılda ancak 10.000 kişi geziyormuş.

Müzede tarihi demir yolu hattının bir parçasının yanı sıra, buharlı lokomotifler, su kulesi,döner platform, taşıyıcılar, kar küreme lokomotifleri ve vinçler de sergileniyor.
Müzenin en önemli parçalarından birisi Atatürk’ün 1937 yılına kadar seyahatlerinde kullandığı, 1926 yılı yapımı olan kişisel vagonu.
Atatürk’ün tren penceresinden verdiği meşhur pozu bu vagonda çekilmiş. 

Ayrıca bu muhteşem açık hava müzesinde bir tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel bulunmakta.

Atatürk’ ün çeşitli tren seyahatlerinde çekilmiş resimleri de müzedeki yerini almış durumda.

5 ayrı mekanda, çeşitli organizasyonlarda 1200 kişiyi ağırlayacak şekilde hizmet veren bu müzede bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut.

Hiç ummadığım bir anda ve yerde karşıma çıkan bu müzeye bayıldım.

Yine de çok iyi korunmadığı kanaatindeyim. Çocukların vagonların içine tırmandığı, eşyalara zarar verdiğini -ne yazık ki şahit olduğum- bu müze, çok daha iyi tanıtılmalı, belki de özel işletme olmaktan çıkarılmalı diye düşünüyorum.

Eğer siz de benim gibi şimdiye kadar bu müzeyi gezme şansı bulamamışsanız, mutlaka bir fırsatını bulup gidin. Bayılacaksınız…………….
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

4 yorum

Sayenizde gezmiş kadar olduk. Harika bir yermiş vallahi…İnşaallah yakından görmekte nasip olur.

Yanıtla

gerçekten çok güzel, görmeye değer bir mekan

Yanıtla

Gönül biraz gunesli biraz yağmurlu günden kalanlar… bir dahaki sefere başka süprizler de buluşuruz..

Yanıtla
Nilgün Eser  -  11 Şubat 2021 / 05:07

Bir okuldaşımızın vefatı nedeniyle, Şirince’ye dernek olarak gıderken ; kahvaltımızı Tren Müzesinde yaptık. Rehber önerısıydı. Söyledıgınız gıbı tanınmıyor. Hatta biz gittiğimiz halde; sızın tanıttıgınız gıbı tanıyamadık!
Elbet pandemi koşulları da nedenler arasındaydı.
Tesekkürler🌿

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.