Uçuşan Tüller / Perdeler

Bugün biraz perdelerden bahsedelim. Annelerimizin zamanında kalın perdeler, tüller, güneşlikler vardı. Perde diktirmek ciddi ve masraflı bir işti. Ayda bir ya da mevsim temizliklerinde çıkarılır ve yıkanır, temizlenirdi. Yıkaması da, tavana monte edilmiş kornişlere takması da bence çok  zordu. O kornişler de kartonpiyer denilen nesnelerin arkasına ustaca gizlenmiş olurdu.
Küçüklüğümde annemi suratı buruşmuş, kollarını havaya kaldırmaktan yorulmuş bir halde, merdiven tepesinde perde asarken hatırlıyorum. Nedense bu işleri bizde annem yapardı. Hatta bu işlemlerin babam gelmeden önce yapılıp bitirilmesi de çok önemliydi. Babam evi dağınık görmekten hiç hoşlanmazdı.
Belki çocukluğumdan gelen bir şey ama, ben ağır,kasvetli ve kalın perdeleri hiç sevmem.

Benim için perdeler uçuşan nesnelerdir. Yumuşak, hafif, neşeli ve bakınca dışarıyı görebildiğim.

 


Aynı şekilde kornişleri de sevmem. Tavandan başlayan perdeleri de. Perdelere kolay ulaşmak isterim, merdiven tepelerine çıkarak değil.
Bu yüzden evimde 20 sene önce yaptırdığım, pencerelerin hemen üzerine, iki yana taktığım demirlerim vardır. Nereye taşınsam onları taşırım. Yüzü tavana çevrilmiş büyük kancalar gibi düşünün. Aralarına ise, perdeyi asmak için ,camların ölçülerine göre kestirdiğim su borularını asarım. Bu borular ucuzdur ve hafiftir. Gittiğim evdeki cama ölçüsü uymazsa, yenisini kestirmek çok kolaydır.
Gelelim perdelere…. Her şeyden perde yapabilirsiniz. Çarşaf, basmalar, şifon kumaşlar, aklınıza ne gelirse.
Ben ise yıllardır perdelik kumaş olarak  tülbentleri tercih ediyorum.
20 sene önce renkli tülbentler yoktu. O zamanlar önce  dikip sonra boyamak zorunda kalıyordum. Bu arada Kumaş boyaları ile, her şeyi boyayabildiğiniz gibi tülbentleri de boyayabilirsiniz. Şimdi renkli tülbentler var. Metresi 2,5-3 lira civarında.Ucuz, şık ve kullanışlı.

 


Odalarınızın eşyalarına uygun bir renk seçin ve asın.
Eğer daha basit çözüm isterseniz , diktirmenize bile gerek yok. İkea’ da çelik gergiler satılıyor. Camınız boyunca gerin. Çelik mandallarla aralıklı olarak perdenizi tutturun. İnanın harika duracak. Siz dışarısını göreceksiniz ama, dışarıdan içerisi gözükmeyecek.
Rengarenk, cıvıl cıvıl, neşeli……..
Hadi evinizde bir yenilik yapın. Oturduğunuz yerin camına renkli bir tülbent takın, yaz güneşi içeri dolsun……

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.