FRIGIDAIRE/ BUZDOLABI

Evde eski kayın validemin hediyesi olan frigidaire markalı bir buzdolabım var. Ben eski eşyalara çok meraklı olduğumdan bana vermişti. Ona da, 1939′ da gelin geldiği, kayın validesinin evinden kalmış. Yıllardır bende, hala çalışıyor, hala buz gibi soğutuyor.

Frigidaire markalı buzdolapları, 1930 lu yıllarda ABD’den ithal edilmiş. Türkiye’ de ilk buzdolabını üretilene kadar da, frigidaire (frijider) sözcüğü buzdolabı anlamında kullanılmış.

Bu dolaplardan birinin, gittigidiyor sitesinde satılan bir afişini buldum. Ama kaç yılında yayınlandığını bilmiyorum.

Bu arada internette araştırma yaparken, yazar Reşat Enis Aygen’in, 1944 yılında yazdığı ve Çukurova’yı anlattığı, “Toprak Kokusu” isimli kitabında ( bakanlar Kurulu kararı ile hemen toplatılmış) halkın ilk yıllarda, buzdolabı konusuna yaklaşımını anlattığı çok gerçekçi bir bölüme rastladım.

“Bugün biraz daha moderndirler.Fakat; geçen uzun yıllar, modern sosyete hayatı, onları yer döşeğinden karyolaya çıkaramamış; kübik koltuklarda bir ayaklarını altlarına kıvırmadan oturmalarını sağlayamamıştır.

En modernleri Cudi Ağadır! Misafir salonunun kübik möblesi arasında, büyük buzdolabı en baş köşededir. Boru değil; ağalık bu! O bazen ellerin kınayışlarını hisseder, buzdolabının misafir salonuna çıkarılışına bir de kulp takar: Frigidaire olmasa ( Buzdolabının markasını türkçe okurdu) bu berbat melmeketin ısıcağına gatlanmak güç olacah…

Buzdolabı; bira, ayran vesaire soğutmaktan daha önemli bir işe yarıyormuş meğer: Ağa, Adana’ nın bayıltıcı öğlelerinde şezlonguna uzanır, bir hamam mermerinde geziyormuş gibi tabanları tutuşan ayaklarını buzdolabına sokar; sere serpe rahat rahat uyurmuş!


Türkiyede ilk buzdolabı 26 Temmuz 1960 yılında Arçelik tarafından üretilmiş.İlk Arçelik buzdolabı ilanları da sanki kullanma kılavuzu gibi imiş. Ürünün her detayı anlatılmakta, buzdolabının nasıl kullanılması gerektiği izah edilmekteymiş. Dolabın içinde hangi bölümde neyin tutulması gerektiği bile açıklanmış!

Merak edip biraz daha araştırınca internette bu ilanlardan birine rastladım.

Kısacası evimde yıllarca, bu frigidaire markalı dolabı, ikinci buz dolabı olarak kullandım.

Buraya taşınınca da ( tek sakıncası çok elektrik çekmesi) içki dolabı yapmaya karar verdim.

Beyaz olan dolabı, krom rengine çevirmek için, Raymax’ in efekt sprey boyalarını kullandım.

Krom rengini de alüminyum rengini de alsanız aynı renk tutuyor.

Ne yazık ki kapağındaki yazının orjinal lacivert rengi de boyandı.

Kuruması boyamasından çok daha uzun sürüyor. Tam kuruması için, 2 gün geçmesi gerekti.

Ama bitince çok güzel oldu.

Evimizin yemek odası bölümünde tüm güzelliği ile yerini aldı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

uğur duman  -  8 Şubat 2020 / 21:33

Zevkinize hayran kaldım ve çok güldüğüm de (bu berbat melmeketin ısıcağına gatlanmak güç olacah…

Buzdolabı; bira, ayran vesaire soğutmaktan daha önemli bir işe yarıyormuş meğer: Ağa, Adana’ nın bayıltıcı öğlelerinde şezlonguna uzanır, bir hamam mermerinde geziyormuş gibi tabanları tutuşan ayaklarını buzdolabına sokar; sere serpe rahat rahat uyurmuş!) 🙂 🙂 🙂

Sağolun varolun.

Cevapla

Çok teşekkürler

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.