PUSH/MANİPÜLASYON

Kelime anlamı ile manipülasyon; Başkalarını kendi yararı için kullanmak, harekete geçirmek, yönlendirmek, etkilemek demektir.

2018 yılında gösterime giren Netflix yapımı “THE PUSH” filmi, manipülasyonun sınırlarının nereye kadar gidebileceğini anlatıyor.

“Büyük yetenekleriyle herkesin gözde isimlerinden biri olan Derren Brown, özel yeteneği sayesinde zihinleri kontrol edebilmektedir. Bir gün aklında olan bir sosyal deneyi gerçekleştirmek isteyen Derren Brown, insanları korkunç ve son derece zorlu bir deneyin içine sürükleyecek ve bu deneyde cesurluğu ön plana çıkaracaktır.”

Derren Brown, bir İngiliz ressam, yazar, illüsyonist ve mentalisttir.2000 yılında Mind Control programı ile televizyonda yer almıştır. Uzmanlık alanı, zihin kontrolü ve bununla bağlantılı olan manipülasyon teknikleridir.

The Push adlı filmde, manipülasyonun, sıradan bir insanı nasıl cinayete yönlendirebileceğini izliyoruz.

Şimdi size sorum şu; bu filmi izlerken manipüle olduğunuzun farkında mısınız ?

“hayır ben merak ediyorum yada öğrenmek için izliyorum” diyorsan sende manipüle olmuşsun demektir.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.