Çengelköy, Istanbul

KEDİ TIRAŞI

Kırık bir ayakla bu sıcaklarda evde olmak çok zor. Hele bizim gibi 3 katlı bir evde yaşıyorsanız.

Biz de karavanla bir yerlere gitmeye karar verdik. Uzun zamandır görmediğim bir arkadaşım vardı. Gidip onları görmek istedik. Önce telefon ederek, kırık ayakla onların oturduğu apartmana gidip gidemeyeceğimizi sorduk. Allah’tan binalarının girişinde bir rampa varmış. – Aslında tüm binalarda bu çeşit bir rampa yapmak zorunlu olmalı-Apartmanda da asansör olduğunu öğrenince toplanıp yola çıktık.

Karavanda arka tarafta uzanarak, oldukça rahat bir yolculuk yaptım. Arkadaşıma ulaşınca da dediği gibi rampadan tekerlekli sandalye ile rahatça çıkıp, asansör ile evlerine ulaştık.

Arkadaşımın çok tatlı scottish fold cinsi bir kedisi var. O sabah tüylerini tıraş ettirmişler. Veteriner tıraş işlemini, kediyi bayıltarak yapmış. Biz gittiğimizde hayvan yavaş yavaş ayılıyordu.

Arkadaşım ile mutfakta hem sohbet edip, hem yemek hazırlarken, kedi mutfağa geldi. İki yana sallanarak, güçlükle yürüyordu. Biraz sonra oturduğum sandalyenin ayaklarına sürünmeye başladı. Ben de eğilip kucağıma aldım, hemen kıvrılıp yattı.

Bir yandan kediyi okşarken, bir yandan da neden kediyi bayıltarak tıraş yaptırdığını, bazı yerlerde bu işlemi hiç bayıltmadan yaptıklarını söylüyordum. Hele bu cins kedilerde sağlık sorunları fazla olduğundan bu işlemin tehlikeli olduğunu anlatırken, birden bire kedinin hiç hareket etmediğini fark ettim.

Arkadaşımı telaşlandırmamak için, sevgilime seslendim.

Sonuç; yapılan suni teneffüs, kalp masajı, hemen yakındaki veterinere koşturma……

Ne yazık ki kedicik ölmüştü.

Acı olan ise, veterinerin tepkisi. ” Bazen bu gibi durumlar olabiliyor, hele bu cins kedilerde daha sık görülebilir”

Ölür müsün? öldürür müsün?

Madem öyle baştan neden uyarmıyorsun?  Neden bayıltma işleminin tehlikelerini anlatmıyorsun?

Ben de yıllar sonra koşa koşa sanki kedinin kucağımda ölmesi için gitmişim.

Tek tesellim, okşanarak sevilerek bu hayattan ayrılması.

Siz siz olun, hayvanlarınızın bayıltılarak  tıraş edilmesine  izin vermeyin.

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.