Çengelköy, Istanbul

KULLANIŞLI MUTFAKLAR

Bir yere taşınmadan önce mutlaka o evin planını çıkarırım. Hem de en küçük ayrıntısına kadar.

Siz de deneyin, ne kadar çok işe yaradığını göreceksiniz.

Ayrıca mutlaka evdeki eşyalarınızın da ölçüleri bir yerde kayıtlı olsun. Mesela masanızın ,dolabınızın, koltuklarınızın eni boyu kaçar santim.. Eğer yer kaplayan her şeyin ölçüsünü çıkarırsanız, bundan sonraki hayatınız çok kolaylaşır. Biraz zor biliyorum ama bu işlemi bir kere yapacaksınız. Ondan sonra yapacağınız şey ise, yeni aldıklarınızı bu listeye eklemek, sattığınız veya bir şekilde vazgeçtiğiniz eşyayı ise bu listeden çıkarmak. Artık nereye taşınırsanız taşının, yeni döşeyeceğiniz evin ölçülerini çıkarma işiniz olacak sadece.

Böylece kağıt üzerinde tam bir yerleştirme yapabilirsiniz. Elinizdeki eşyaların rengini de bildiğiniz için, duvar rengine, perde rengine ve yere koyacağınız malzemeye karar verebilirsiniz rahatlıkla.

Ben Beylerbeyine taşınırken, mutfak dolaplarımı da sökmüştüm.( çünkü evi sattığım kişi yeni mutfak yaptıracaktı). Eski dolaplarımın yeşil kapakları vardı. Yeni evimi ise gri-füme tonlarında boyamak istiyordum. Önce yeni kiraladığım evin mutfak dolaplarını söktüm. Tabii ki ev sahibime, eskisinden daha güzel bir mutfak yapacağımı söyleyerek. Mutfağın tam ölçülerini çıkarttım. Sonra oturup kağıt üzerinde bu mutfağa, elimdeki ölçüleri olan dolapları yerleştirmeye başladım. Bir yığın farklı alternatif denedim. Eski mutfak dikdörtgendi. Bense dikdörtgen bir mutfaktan hoşlanmıyordum. Sonunda şöyle bir şey ortaya çıktı.

Fotoğrafta gördüğünüz camların altında dikdörtgen bir tezgah varken,ben U biçimi bir mutfak yerleştirdim.

     
Avantajım, taşındığım evin açık mutfağının olmasıydı.Dolap kapaklarını füme-siyah arası bir renge boyadım.

Tezgahın rengini tamamlayacak, ahşap jaluziler ile klas bir hava yakaladım. Asma tavan ise modern bir görüntü verdi.  Duvarlara asılan resimler, cam içlerine konulan saksılarda mutfakta sıcaklık sağladı.

Mutfaklarda, üst-tepe dolap kullanmayı hiç bir zaman sevemedim. Uzanmak tepelerden bir şeyler almak, hiç bana göre bir şey değil. Bu yüzden oturduğum hiçbir evde üst dolap kullanmadım.

Böylece, mutfağımın duvarları bana kaldı. Gerekirse bu duvarlara alçak raflar taktım. Yemek yapmayı seven bir insan olarak, aydınlık, rahat kullanışlı mutfaklar benim için çok önemli oldu her zaman.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.