EV SEÇMEK

EV SEÇMEK YAŞAM BİÇİMİNİ SEÇMEKTİR

Şimdiye kadar kiralık evler falan diye, hem bir giriş yapmış oldum hem de çaktırmadan, bir bloga nasıl yazı yazılır, nasıl resim girilir onları öğrenmeye çalıştım.
Hadi evler ve dekorasyonlarla ilgili herşeye sıfırdan başlayalım.
İster satın alın, ister kiralayın bir ev seçmek yaşam biçiminizi seçmektir. 
Öncelikle kaç metrekareye ihtiyacınız var, nasıl bir mutfak istiyorsunuz, balkon mu seversiniz-bahçe mi, güvenlik mi-yalnızlık mı gibi sorulara cevap vermeniz gerekir.Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar sizin yaşam şeklinizdir çünkü. Eğer yemek yapmaktan hoşlanıyor ve mutfakta çok zaman geçiriyorsanız, daha geniş bir mutfağa ihtiyacınız var demektir. Balkon tercih ediyorsanız üst katlara, toprağa basmaktan hoşlanıyorsanız bahçe katlarına bakmanız gerekir. Güvenlik benim için önemli diyorsanız, bir site içinde yer alan binaları aramalısınız. Böyle tonlarca soru ve cevap var. Çocuklarınız var mı, kaç yaşlarındalar, hobileriniz neler, çalışma odası ihtiyacınız var mı yoksa evin heryerinde okuyup yazabilir misiniz, banyoyu doldurup içinde keyif yapmaktan hoşlanır mısınız, yüksek sesle mi müzik dinlersiniz, bisikletiniz var mı sorusunun cevabı bile seçeceğiniz mekanı belirlemekte önemli rol oynar.
Ben kendi adıma, hayatımla ilgili bütün bu soruların yanıtlarını biliyorum. 
 Beni mutlu eden şeylerin ve olmazsa olmazlarımın farkındayım.
Bu yüzden de ev seçerken, tüm isteklerimin minimumda bile olsa karşılanmasını isterim. Bu arada birşey daha, ev tercihinde bulunurken bazı şeyler çok önemlidir. Duvarların rengini değiştirebilirsiniz ama, evinizin manzarasını ve konumunu değiştiremezsiniz, banyo fayansları ve mutfak dolaplarınızı değiştirebilirsiniz ama, eve fazladan metrekare ilave edemezsiniz. Şık lambalar takabilirsiniz ama, elektrik tesisatınızı yeniden çektirmek-eğer yeni bir ev yapmıyorsanız- çok zordur.
İşte bütün bu laflardan sonra, isterseniz hem birbirimizi daha yakından tanımak adına hem de bir başlangıç olsun diye, size kendi maceramı anlatayım. 
Her şey 4 yıl önce satın almak için yeni bir ev aramaya başlamamla başladı.

Hemen olmazsa olmazlarımı sıraladım. Neler bekliyordum yeni evden?

 1. Müstakil olsun
 2. Bahçesi olsun
 3. En azından 2 katlı olsun
 4. Bulunduğu sokak sakin olsun.
 5. Bahçemde otururken mümkün olduğunca kimse beni görmesin.
 6. En azından 150 metrekare olsun
 7. Misafirlerime ayıracağım bir oda ve banyo olsun.
 8. Çalışma odam olsun
 9. TV seyredebileceğim  ayrı bir bölüm olsun
 10. Çamaşırhanesi olsun
 11. Deposu olsun
 12. Araba park sorunum olmasın.
 13. Kendime ait geniş bir banyom olsun

Evet bakınca çok fazla şey istermiş gibi görünüyorum ama bence değil. Nedenlerine gelince:
-Ben apartmanlarda mutsuz oluyorum. Evimi ne kadar ısıtacağıma, müziğin sesini ne kadar açacağıma kendim karar vermek istiyorum. Evet bu durumda çöpümü çıkaracak veya bakkala gidecek bir kapıcım olmuyor ama karışanım görüşenim de olmuyor. Hayatımın kendi paramla ev tutabileceğim döneminde 3 yıl hariç hep müstakil evlerde oturdum.
-Bahçesi olsun istiyorum, ister büyük ister küçük. Benim dünya tatlısı 2 tane kedim var. Rahatlıkla girip çıksınlar eve. Daha önce de köpeğim vardı. Ne yazıkki 3 sene önce öldü. Ayrıca toprağa basmak istiyorum ,sıcak havalarda güneşin altında uzanmak istiyorum, çiçeklerim olsun, etrafım beton yerine yeşil olsun istiyorum.
-Neden 2 katlı ev istiyorum? Eğer tek başınıza yaşamıyorsanız, merdivenli evler size özel alanlar sağlar. Tek katta bir 150 mertekareden se 50′ ar metrekareden 3 katı tercih ederim.
-Evin yeri sakin olsun, trafik gürültüsü olmasın. Uzak olabilir ama kalabalık olmasın.
-Bahçemde rahat oturup uzanmak isterim, etrafımda yüksek binalar olmasın. Mahalle gibi olsun.
-Evde kaçış yerlerim olabilsin.
-Sevgilim de bende misafir seviyoruz. Arkadaşlarımız gelince rahatça kalabilsin. Onlara ayırdığım ayrı bir odam olsun.
-Çalışma odam benim için çok kutsal. Kapısını kapatıp yalnız kalabileceğim, okuyup yazabileceğim ayrı bir mekanım olsun.
-Salonda ya da oturma bölümünde TV görmek istemiyorum. Bütün gün TV nin sesinin açık olduğu evler beni çok rahatsız eder. Eğer bir film izlemek istiyorsam orada seyretmeliyim, film bitince de oradan çıkmalıyım.
-Çamaşır makinamın, kirlilerimin, deterjanlarımın, ütü masamın banyoda olmasından hoşlanmıyorum. Bunlar için ayrı bir bölüm olmalı.
-Küçük de olsa bir deposu, ardiyesi olsun. Bahçe minderlerimi, fazlalıklarımı oraya kaldırayım.
-Kapımın önüne arabamı rahatça parkedebileyim, işten gelince park yeri aramayayım.
-Geniş bir banyom olsun. Duş yerim, içinde yatıf keyif yapabileceğim büyüklükte bir banyom olsun.
İşte tüm bu bilgilerin ışığında ev aramaya başladım. Bütün bunlara ilaveten de boğazda olsun. Deniz kenarı olması hayal tabii ki ama yürüyerek hemen denize ulaşabileyim. Suyu görmeden yaşayamam ben.

Çok uzun süre aradım böyle bir yeri. Sonunda  yaşamak istediğim yeri gördüğümde ise hiç tereddüt etmedim. Nereyi mi satın aldım? İşte BU EVİ.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.