İNŞAATA BAŞLARKEN

Uzun zaman oldu yazmayalı. Sanırım en son yeni bir ev aldığım aşamada kalmıştım. Şimdi biraz inşaat sorunlarından bahsedelim isterseniz.

Eğer aldığınız ev oturulmayacak durumdaysa – ki benimki öyleydi- ya yıkıp yeniden yapacaksınız, ya da farklı formüller deneyeceksiniz.
Öncelikle evin çelik konstrüksiyon olması kararını verdim. Çeşitli firmalardan fiyat aldım. Bu arada aklınızda bulunsun, nette, enuygunteklif.com sitesine girdiğinizde, yaptırmak istediğiniz iş ile ilgili mail yazıyorsunuz, ilgilenen işletmeler en kısa sürede size geri dönüş yapıyorlar. Her konuda teklif isteyebilirsiniz.
Bu arada, yaptığı işler açısından konusunda  çok değerli biri olan  kreatif direktör Alp Gökçe, benim anlattıklarımdan ve yaptığım kabataslak çizimlerden yola çıkarak, bana evin bittiği zaman nasıl olacağının görüntülerini ve en önemlisi de bitmemiş bir ev için, sanki bitmiş gibi, evin içini dolaşabileceğim 3 boyutlu görüntüleri hazırladı. Olağanüstü bir işti. Ben Türkiye de bilhassa emlak sektöründe bu çalışmanın neden kullanılmadığını hiç anlamam.
Bu konuda ihtiyaç duyarsanız şiddetle tavsiye ederim.

             

 

EVET, yanlış görmüyorsunuz, geçen sefer resmini yayınladığım o harabe evin bittiği zaman böyle olacağını düşünmüştüm. Ben bakarken evin o harap halini değil, bu halini görüyordum.
İçini ise böyle hayal edip, böyle çizmiştim.

                

Giriş katında, salon ve mutfak düşünmüştüm. Ön tarafta, içine yerleştireceğim divana uzanıp kitap okuyabileceğim, dıştan taşla kaplı bir cumba. Bir şömine. Ahşap döşemeler, aydınlık bir ev.

Üst katta kendime ait bir alan,yatak odası,giyinme bölümü,banyo ve çalışma odası.


Alt katta ise TV odası,çamaşırhane,misafir yatak odası ve banyosu, tuvalet ve ardiye odası.

Şu anda bu yazıyı işte yazıyorum. Bu yüzden 3 boyutlu videosunu ekleyemedim. Bir sonraki yazıya ekleyeceğim.

Sonunda ben de birileri ile anlaştım. VE İnşaat başladı. Eşyalarımı depoya yerleştirip, inşaat tamamlanma süreci olarak verilen 7 aylık süre için kiralık bir ev tutup yerleştim. Hatta kiralık evi, yeni inşa edilen evin iki sokak üstünde tuttum ki, durumu sık sık kontrol edebileyim.

Ama her şeyde olduğu gibi, evdeki hesap çarşıya uymadı.

İnanmayacaksınız ama 7 aylık süreç tam 3 yıl oldu. Ev yapıldı, belli bir aşamaya geldi, tam çatıyı kapatırken belediye gelip yıktı. Tekrardan başladık, mahkemelik oldum, 10 ay ceza yedim.
ŞAKA gibi değil mi? Sanki gecekondu yapıyorum. Kendi tapulu arsama, tapulu evimi, depreme karşı daha dayanıklı olması için, çelik konstrüksiyon ile destekliyorum.
Peki bana karşı iddia edilen suç ne?

İMAR KİRLİLİĞİNE NEDEN OLMAK.
Evet yanlış okumadınız, aynen bu.
Hem de benim gibi, çok eski İstanbul’ lu olan, bu şehirdeki her türlü yozlaşmaya şiddetle karşı çıkan, estetik her şeye adeta aşık olan birine.
Her şeye rağmen, tüm eziyet, üzüntü, para kaybına rağmen ev bitti sonunda.
Ve inanmayacaksınız ama o ev sonunda bu hale dönüştü.

NELER OLDUĞUNU GÖRMEK İÇİN BİR SONRAKİ YAZIYI BEKLEMEK ZORUNDASINIZ NE YAZIK Kİ…

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.