EVİN İÇ YAPIMI

Dört duvarı ve çatısı bitmiş bir evimiz var ama şimdi en önemli ve sıkıntılı süreç başlıyor, içinin yapılması. Bir ara acaba burada dursak mı, seneye mi devam etsek diye düşündük ama bir cesaret devam kararı aldık.

İç duvarlar, alçıpanlar, elektrik ve su boruları, internet-anten kabloları, aygaz hatları, izolasyon malzemelerinin döşenme süreçleri başladı.

Arkasından yerlere ne döşeyeceğiz sorusu geldi. Ahşap mı? Seramik mi?

Bu soru aynı zamanda ne ile ısınmayı düşünüyoruz sorusunu beraberinde getirdi. Şömine? Katı yakıt sobası? Yerden ısıtma? Klima? Kalorifer?

Bir kaç günümüz bu sorulara yanıt aramakla geçti. Evin içinde kalorifer petekleri istemedik. Yerden ısıtmayı araştırdık.

Yerden ısıtma panolarını döşemek bizim ev için 10.000.- civarına geliyordu. Isı pompası ise 20.000.- . Katı yakıt kazanları 7000-8000.- olmasına rağmen bir teknik oda yapma zorunluğu getiriyordu. Hem odunu depolamak için, hem de kazan için bir oda inşa etmek gerekiyordu. Sonunda yerlere taş -seramik döşemeye ve klima ile ısınmaya karar verdik. Aynı zamanda yapacağımız bir şömine ile de ısınma sistemini desteklemek istedik.

Doğrumu yaptık yanlış mı, şu anda bilmiyorum. Aralık ortasına gelmemize ve daha şömineyi yapmamış olmamıza rağmen taktırmış olduğumuz 2 adet 24.000 btu + 1 adet 18.000 btu Midea klima bizi soğuktan koruyor. Umarım yanlış bir karar vermemişizdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

Cesaret cesaret cesaret yola devam durmak yok.
Aslında yerden ısıtma en iyisi idi ama şömine harika fikir.
Kolay gelsin.

Cevapla

teşekkürler.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.