Çengelköy, Istanbul

SU UÇTU ŞELALESİ

Sabah Bayramoğlu’ndan yola çıktık. Bergama’ya doğru yola devam ediyoruz. Mustafakemalpaşa’ya geldiğimizde, uzun zamandır adını duyduğumuz Su Uçtu Şelalesi’ne uğramaya karar verdik.

Su Uçtu Şelalesi Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 20 km. mesafede. Yalıntaş beldesi yolu izlenerek, Muradiye sarnıç köyü üzerinden ulaşılıyor.

Su Uçtu Tabiat parkına ve Şelaleye giden yol harika. Her taraf yemyeşil.

Şelaleyi gezmek için girişte 8.- ödedik.

Su Uçtu Şelalesi bir fay hattının çökmesi sonucunda oluşmuş. 36 metre yükseklikten dökülen su, doldurduğu göletler ve çevresindeki kayın ağaçları ile muhteşem güzel bir manzara sergiliyor.

Buradan akan suyun en önemli özelliği içilebilir olması. Mustafakemalpaşa ilçesinin su ihtiyacının bir bölümü buradan karşılanıyormuş.

Şelalenin suları yukarıdan akarken, rüzgarın etkisiyle, su taneciklerinin insanların yüzüne çarpması sonucu, Su Uçtu ismini aldığı düşünülmekte.

36 metre yükseklikten dökülen suyun, insanda nasıl bir duygu yarattığını anlamak için, mutlaka şelalenin çok yakınında olup, sesi dinlemek gerekiyor.

İlk önce hemen bu suyun dibinde bir ev sahibi olmanın, çok hoş olacağını düşünmüştüm ama, aradan geçen yarım saatten sonra, sürekli yüksek desibel içeren bu uğultu ile yaşamanın, sanıldığı kadar çekici olmayacağını anladım.

.

Sonuç olarak burada kamp yapma veya karavan ile kalma imkanımız olmasına rağmen biz geceyi burada geçirmedik.

Dönüş yolunda kadınların işlettiği bir yerde durduk, muhteşem bir gözleme yedik. Yaptıkları örgü bebekler de çok hoştu.

Yemek sonrası yolun devamında gördüğümüz dere kenarı ise, bize geceyi geçirmek için çok hoş bir imkan sağladı.

İlgili Yazılar

Yorumlar (2)

Teşekkürler. .. Selam ve sevgiyle

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.