ÇANDIR-MEHMET VAROL KÜLTÜR EVİ

Çandır’da iskelede kalıyoruz bir kaç gündür. Hiç bir yere gitmek, buradan ayrılmak istemiyorum. Karavanın arkasından motosikleti indirdik. Bugün bütün gezimizi motosiklet ile yapacağız. Daha doğrusu çevremizi tanıma gezisi olacak bu.

                                 

Çandır, 50 metre genişliğindeki Dalyan kanalının, Köyceğiz tarafında yer alıyor. Köyceğiz’e 45 km. mesafede, 320 nüfuslu bir yer. Bu köyde eczane, fırın, kasap, hatta bakkal bile yok. Evet yanlış okumadınız, bir bakkal bile yok. Ben hayatımda ilk defa bakkalı olmayan bir köy görüyorum. Köy halkı her türlü ihtiyacını, sandala binerek, karşı kıyıdaki Ortaca’nın Dalyan mahallesinden sağlıyor.  İtfaiye ve ambulans bile Çandır’a, Köyceğiz’den ancak 1 saatte ulaşabiliyor. Bu yüzden Çandırlılar bir yaya köprüsü yapılmasını talep ediyorlar.

         

Kaunos hemen Çandır’ın dibinde.

      

Kaunos antik kentinin hemen ilerisinde feribot iskelesi var. Bu iskeleden Kaunos’a traktör seferleri yapılıyor.

      
Çandır’ da köylüler ile tek tek anlaşma yapılmış. Bu köyde tamamen organik tarım yapılıyor.

Sandal iskelesinden Çandır’a dönerken, Alice’in daha önce bahsettiği Mehmet Varol Kültür Evi ile karşılaştık.

      

Mehmet Varol ve karısı Hatice hanım harika insanlar. 79 ve 74 yaşındaki bu insanlar ile sohbet etmek çok hoştu. Son derece aydın ve kültürlüler. Hatice Hanım Mustafa Kemal kitabını okumayı yeni bitirmiş, Nutuk’u okumaya başlamış. Mehmet Bey akşamları 20.00 den sonraki saatlerini okuma ve yazmaya ayırırmış.

      

Hatice hanım sevgilimden, televizyonunda ulusal kanalı ayarlamasını rica ediyor. Tv kumandasında Halk tv  1.sırada. Tam bir Atatürk kadını.

Elleri ile açtığı otlu gözlemeler de nefis. Onlar börek diyorlarmış. Yaptığı katmerlerin yanında ikram ettiği balda çok lezzetliydi.

      

Eski evlerine sığmadıkları için buraya taşınmışlar, yeni yeni yerleşiyorlarmış.

      

Bahçelerinde yetişen kudret narı ve endemik bir bitki olan sığla ağacından bahsedip, nerelerde kullanıldığını anlatıyorlar.

      

Sohbet o kadar güzeldi ki, bir türlü kalkamadık. Saatler akıp gitti, hava karardı, keyifli bir günde böyle yaşandı……….

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

1 Yorum

uğur duman  -  16 Haziran 2020 / 19:47

Bakkalsız bir köy hayret ettim vallahi ama yay köprüleri bari olsun yazık bu insanlara.

Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.