Çengelköy, Istanbul

DİBEKLİ HAN

Geçen sabah, gazetede Yılmaz Özdil’in yazısını okurken Dibekli Han’ ı Türkiye’ ye kazandıran Cenap Tezer’ in öldüğünü öğrendim.

Dibekli Han, ülkemizde gurur duyduğumuz eserlerden biridir. Yakaköy’de 40 dönüm arazi içinde kurulan Dibekli Han, Bodrum’ da nefes alınacak bir sanat köyüdür.

Web sitelerinde Dibekli Han Kültür ve Sanat Merkezi, ” İnsanımızın geçmişte ve günümüzde ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası olması arzusuyla planlanmış, kültürümüze ve doğaya saygılı bir mekandır” diye tanımlanıyor.

2009 yılında gezerken yerdeki podima taşlarına bayılmış, tek tek fotoğraflarını çekmiş, daha sonra yaptırdığım evimde, bahçe yolunun taşlarını aynı şekilde, kendi ellerimle döşemiştim.

Her köşesinden ayrı bir tat alacağınız Dibekli Han adeta çölde bir vaha gibi.

Gezmekten yorulduğunuzda, muhteşem bir müzik eşliğinde içeceğiniz -özür dileyerek-sigaranın keyfini başka hiç bir şeyde hissedemezsiniz.

Kısacası, fazla söze gerek yok, gidin ve Dibekli Han’ı gezin. Eğer imkanınız yoksa, internetten aratıp, fotoğraflarına bakın.

Ama Dibekli Han’ın ruhunu anlamak için, orada en azından bir kaç saat geçirmelisiniz………

Bu arada eğer merak ederseniz, Türkiye’nin kültür ve sanat ile kalkınacağını düşünen Cenap Tezer’in ölümü üzerine, Yılmaz Özdil’in yazısını okuyun.

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarlar/yilmaz-ozdil/cenap-tezer-3489049/

Sonra da bu ilginç adamın düşlerinin yansıması olan Dibekli Han’ı gezin. İster Bodrum’a giderek, ister bilgisayarınızın başında……………………….

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.