KARAVANCILAR FARKLIDIR

Geçen gün ormandaki bir çeşmeden karavanın tankına su doldururken düşündüm. Karavancılar farklı insanlar, karavancı olmak farklı bir duygu. Neden mi?

Karavancılar her şeyin değerini daha iyi biliyor ve anlıyor da ondan.

Bizler karavanda yaşarken suyun kıymetli olduğunun farkındayızdır. Az su kullanarak yemek yapmayı, bulaşık yıkamayı, temizlik yapmayı biliriz. Musluktan akan her damla su değerlidir bizim için. Çünkü tankları doldurmak için, park ettiğimiz yerden kalkmak zorundayızdır.

Çok fazla enerji tüketmeden yaşarız. Işıkları söndürürüz, her seferinde hidroforun düğmesini kapatırız. Ertesi gün eğer güneş olmazsa sıkıntı çekeceğimizi biliriz.

Ocağı boş yere açık bırakmayız, kahve için kaynattığımız suyu, daha sonra kullanmak üzere termosa boşaltırız.

Kısaca az ile yetinmeyi öğreniriz. Elimizdeki, sahip olduğumuz her şey değerlidir bizim için. Okuduğumuz kitaplarımız, ilaçlarımız, yedek pillerimiz, erzağımız, içme suyumuz, telefon şarjımız, sigaramız, içkimiz hatta kıyafetlerimiz bile.

Şehirde yaşarken, hiç düşünmeden bol bol harcadığımız her şey, karavanda yaşarken değerlidir.

Değer bilmeyi ve değer vermeyi öğreniriz. İş ve ev yaşamı koşturmasında, farkına varmadığımız detayları görmeyi öğreniriz.

Geceleri yıldızların üzerimize yağmasını, sabahları muhteşem gün doğumunu, üşüdüğümüzde sarındığımız battaniyenin sıcaklığını, yudumladığımız kahve ya da içkinin tadını, ciğerlerimize çektiğimiz havanın temiz kokusunu, sağlıklı olmanın keyfini, televizyon seyretmek yerine müzik dinlemeyi ve kitap okumayı, yollardan çiçek toplamayı, kısacası hayatı ıskalamamayı öğreniriz.

Ben, hayatımızda yaptığımız en doğru işin bir karavan sahibi olmak olduğunu düşünüyorum.

Yollarda olmak, bilinmeyene yolculuk, değer verdiğim şeylerin değişmesi, bana çok iyi geldi doğrusu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

4 yorum

Popüler Yorumlar

Gönül Gökalp  -  17 July 2019 / 13:00

Gerçekten öyle

Yoruma git
Hasan İlhami Aygör  -  11 July 2019 / 17:20

Karavacilar, minimalist bir yaşam biçimini benimseyerek küresel iklim değişikliğini de olumlu katkı sağlamış oluyor, Sevgiler selamlar

Yoruma git

Tüm Yorumlar

ALLAH BİZEDE NASİP EDER İNŞAALLAH.

Cevapla

umarım en kısa sürede dileğiniz gerçekleşir

Cevapla
Hasan İlhami Aygör  -  11 Temmuz 2019 / 17:20

Karavacilar, minimalist bir yaşam biçimini benimseyerek küresel iklim değişikliğini de olumlu katkı sağlamış oluyor, Sevgiler selamlar

Cevapla

Gerçekten öyle

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.