Çengelköy, Istanbul

YAŞAM ŞEKLİ Mİ? İHTİYAÇLAR MI?

Yaşam şeklimiz mi ihtiyaçlarımızı belirliyor, yoksa ihtiyaçlarımız mı yaşam şeklimizi oluşturuyor. Sizce hangisi?

Karavan ile ağırlıklı olarak Kozak Yaylasında kalmaya başladıktan sonra, buradaki yaşam için, hiç de donanımlı olmadığımızı fark ettim. Bugüne kadar sahip olduklarımızın, burada hiç bir anlam ifade etmediğini gördüm. Kozak’ta güzel bir araba sahibi olmanızın önemi yok. Eğer arabanız sağlam ve 4 çeker değilse gereksiz, traktörünüz olması çok daha faydalı. Güzel kıyafetler, topuklu ayakkabılar, makyaj malzemelerinin ise burada yeri bile yok. Soğuktan koruyacak kalın kazaklar, çizmeler, botlar, yağmurluklar olmalı.

Yani seçtiğimiz yaşam biçimi, ihtiyaçlarımızı belirliyor.

Kozak köylüleri zengin. Ama bu zenginliği yansıtan hiç bir şey yok ortada. Ne evleri, ne de kıyafetleri. Önceleri çok yadırgamıştım. Sonra, bu durumun yaşam biçimlerinden ileri geldiğini anladım.Onların bakış açılarına göre, önemli olan, kozalak veren fıstık çamları, hayvanları, tarlaları, traktörleri .

Böyle bakmaya başlayınca yaşamımızı düzenlemek çok kolaylaştı.

Kozak’a yerleşmeye karar verdiğimizde:

Nasıl bir evimiz olacak? İstanbul’daki eşyalarım sığacak mı? Dostlarımızın gelebilmeleri için kaç odaya ihtiyacımız var? Kıyafetlerimiz için nasıl bir giyinme odası yaptırmalıyım? Evi nasıl dekore etmeliyim? gibi sorular vardı kafamda.

Şimdi her şey berraklaştı. Burada başlayacağımız yaşam için ihtiyaçlarımız belli.

Kolay ısıtabilmek için, çok yüksek olmayan tavanlar, gelecek dostlarımızı da ağırlayabilecek odalar, içeride olduğumuzda doğa ile bağlantımızı kesmeyecek büyüklükte pencereler, odun ile ısına bileceğimiz bir sistem, yiyecek depolayabileceğimiz bir kiler, Kozak’ın yollarına uygun bir kamyonet, kullanışlı kıyafetler ile dolu dolaplar, yıldırımlara karşı paratoner, elektrik kesintilerine karşı jeneratör, drenajlar ve en öne çıkanı, komik ama foseptik çukuru.

Tabii ki en önemlisi, bütün bu basit ihtiyaçları bir estetik anlayış içinde bir araya getirebilmek.

Basit yaşamak, süfli yaşamak değildir. Biz karavan ile gezerken de, buna çok dikkat ederim. Cam içki bardakları, uygun yemek takımları, hatta mumlar – tütsüler, hepsini taşırım.

Şimdi ne yapmak istediğimi çok net biliyorum. Yeni yaşam biçimimize uygun ihtiyaçlarımızı belirledik, sıra uygulamaya kaldı………

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.