MODA VE RENKLER

Bugün farklı bir konu ile karşınızdayım.

MODA VE RENKLER

Benim çok fazla moda ile ilgim yoktur. Modayı yakından değil, uzaktan bile takip ettiğim söylenemez. Kendime yakıştığını düşündüğüm bir tarzım vardır, genellikle kıyafetlerimi o yönde seçerim.

Aşağıda bu konu hakkında oldukça bilgili olan gelinimin yazdıklarını, sizler ile paylaşmak istedim.

 

“Hepimiz modayı takip etmesek de,  kendimize yakışanı seçmek ve güzel giyinmek isteriz.

Güzel giyinmek için elbette ki modayı takip etmek gerekmez, fakat kıyafetlerimizin üstümüzde hoş gözükmesini sağlamak ve kendi modamızı yaratmak için, sözünü ettiğimiz ‘güzel’ kavramını daha ayrıntılı bir şekilde ele almamız gerekir. Her ne kadar zevkler ve renkler tartışılmaz denilse de ve oluşturduğumuz kombinasyon bize şık görünse de, bazen vücut tipine uygun kıyafet seçememek bazen de ten rengine uyumlu parçaları bulamamak, bizi zor durumda bırakabilir hatta rüküş bir görünüme sebebiyet verebilir. Bu sebeple, ilk yazımızda öncelikle renkler ve birbirleriyle uyumu hakkında kısaca bilgi vermek istedim.

 Bilindiği üzere, 3 ana renk mevcuttur. Bunlar kırmızı, sarı ve mavidir. Ana renklerin karıştırılmasıyla da ara renkler ortaya çıkar. Sarı ve kırmızıyı karıştırdığımızda turuncu, sarı ve maviyi karıştırdığımızda yeşil, mavi ve kırmızı renklerinin karışımıyla da mor rengini elde ederiz. Karıştırılma oranlarına göre de bu renklerin tonları çıkar karşımıza. Bir de nötr renkler vardır. Bu renkler beyaz, siyah ve gridir.. Nötr renklerin genellikle her renkle uyum sağladığı söylenir ama aslında hiç de öyle olmadığını ilerleyen satırlarda daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım. Örneğin, kahverenginin, siyah renk ile kullanımının, sizi nasıl rüküş bir görüntüye büründüreceğini fotoğraflar üzerinden inceleyeceğiz.

Pastel renkler, mat ve soluk renklerdir. Renklerin beyazla karıştırılmış halleri gibi düşünebilirsiniz.

Şiddetli renkler değillerdir, yumuşak bir hava verirler. Zarif görünür ama yanlış renk kullanımıyla, seçtiğiniz pastel renk bir bluzdan sizi soğutabilir. Bu kadar renk arasından hangi rengin size uygun olduğunu, hangi renklerin birbiriyle yakışan renkler olduğunu bulmak her zaman kolay olmayabilir. İşte bu noktada, bu yazı dizisiyle size ilham verecek fikirleri bir araya getirerek,  her gün işe giderken zamanınızı çalan bu dertten sizi kurtarmaya çalışacağım 🙂

   Şunu belirtmeliyim ki, kıyafet seçiminizde her zaman baskın bir renk tonunuz olmalı ve çok fazla rengi karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. En fazla 2-3 renkten oluşan bir birleşim, sizi her zaman daha şık gösterecektir. 4 renkten oluşan kombinasyon risktir. Moda haftalarında birbiriyle zıt renkler, ‘çirkinin uyumu’ şeklinde karşınıza çıkabilir ama bu uyumsuz renkleri bir araya getirerek iyi gösterebilmek bile, aslında bir bilgi birikimi gerektirir. Mesela, hangi tip kumaş kullandığınız burada devreye girer. Henüz kendinize bu kadar güvenemiyorsanız, daha basit yollarla şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Örneğin, tek renkle başlayabilirsiniz. Hem pantolon/etek hem de bluz/gömleğinizi aynı renkten ve ya bir-iki ton farkla oluşturup, çok farklı renkteki aksesuarlarla hiç   tahmin edemeyeceğiniz bir havaya kavuşabilirsiniz.

    

Siyah, genelde her renkle kullanılabilen, bana göre ‘müthiş’ bir renktir. İster simsiyah bir kombinasyonun aksesuarsız kullanımı (mesela sadece kırmızı ruj ile) , ister diğer renklerle ve aksesuarlarla uyumu olsun, sizi yarı yolda bırakmayan bir renktir.

Her zaman ‘moda’ renktir. Çok nadir olarak bazı kullanımlarda hatalı görüntüye yol açabilir.

Daha önce de belirttiğim gibi, siyah ve kahverenginin bir arada kullanımı sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterip solgun bir görünüme yol açabileceği gibi, doğru parçalarla ‘tarz’ görünmenizi sağlayabilir.

  

İki resim arasındaki farkı görebiliyor musunuz?

İlk yazımda renkler konusuna basit açıklamalarla bir giriş yapmak istedim. Fakat tahmin edeceğiniz gibi, moda ve trendlerden bahsediyorsak ‘renkler’, sürekli karşımıza çıkmaya devam edecek ve farklı konular içinde önemli bir yere sahip olacak. 

Bir sonraki yazımda renkler ve renk kombinasyonlarına devam ederiz, daha çok işimiz var 🙂

Sevgiyle kalın,

Pınar Önder Gökalp

 

Ne dersiniz, Onu bu sayfalarda daha çok ağırlamak isteriz değil mi?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

Anonim  -  4 Mart 2018 / 20:50

Harika…. devamını bekliyoruz

Cevapla

Beğenmenize çok sevindim

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.