SELÇUK

Sabah   yola çıktık. Akhisar’a uğradık. Yemek yedik.

Dolaşa dolaşa Selçuk’a geldik.
Selçuk’a girmeden yol kenarında garip bir yer gördük.  Önce bir AVM zannettik. Önünde kalacak müsait yer olduğu için durduk. Sonra garipliği fark ettik. Etrafta hiç kimse yoktu.
Burayı anlatmak için kelimeler yetersiz kalır.

Sanki aniden bir haber almışlar ve her şeyi olduğu gibi bırakıp terk etmişler gibi bir görüntüsü var.

    

Her yer açık. Her şey yerli yerinde, sadece olması gereken insanlar yok.

Biraz da tedirginlikle etrafı dolaşmaya başlıyoruz.

    

    

    

Daha sonra internette arattığımız zaman, burası hakkında aşağıdaki bilgilere ulaşıyoruz.
Burası 1994 yılında açılmış.  Roma Dönemi konseptiyle hizmet verecek olan ve inşaatı devam eden Türkiye’nin ilk tema parkı “Cittantica Ephesus Park” Nisan ayında İzmir Selçuk’ta hizmete açılacak. Park, antik çağın otantik ruhuna hayat verecek ve konuklarına binlerce yıl önceki gündelik yaşamı yaşatma fırsatı sunacak.

Tema park konseptiyle Nisan ayında açılması hedeflenen 6 bin 500 metrekare kapalı alanı bulunan Bilintur ve Tura Turizm’in ortak çalışması olan ve Bi-tu Turizm tarafından inşa edilen tesis Selçuk girişinde yer alıyor.

 Bilintur A.Ş. ve Tura Turizm ortaklığı ile İzmir Selçuk’ta hayata geçen Cittantica Ephesus Park, misafirlerin beş farklı kültürel/tarihi dönemi aynı çatı altında deneyimlemesini sağlıyor. 10 milyon Euro’luk yatırım ile 16 dönüm üzerine kurulan park, yerel istihdama da katkı sağlıyor.
Billintur ve Tura Turizm’in ortak girişimi BİTU, yeni projesini tamamladı. ‘Cittantica Ephesus Park’ ismini taşıyan bu yeni proje, İzmir Selçuk’a 2 km mesafede yer alıyor. Pagan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı mimari öğelerini barındıran tematik parkta, yine bu dönemlere ait yaşamdan kesitler yerli ve yabancı turistlerle buluşuyor.
Türkiye’nin ilk Tema parkını gazetecilere tanıtan ve ‘gerçek hayat, antik deneyim’ sloganı ile yola çıktıklarını anlatan Bilintur A.Ş. Müze Projeleri ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Barış Üstünkaya, ülkemizi ve kültürümüzü tüm dünyaya anlatmak, aynı zamanda yerel istihdama katkıda bulunmak amacıyla Cittantica’yı hayata geçirdiklerini belirtti.
    
    
 Parkta tüm çalışanlar döneme ait kıyafetlerle ziyaretçileri karşılıyor. Ayrıca yerel el sanatçılarının hizmet verdiği alanlar da park içinde yer alıyor. Osmanlı döneminden esinlenilerek Arasta ismi verilen bu pazar alanında cam, sandalet ve yemeni, zeytinyağı ve sabun, takı, nakış ustaları, çini sanatçısı, dönem kıyafetleri satıcısı ve baharatçı bulunuyor.
Beş Dönem Bir Arada
Geçmişi günümüze bağlayan bir köprü niteliğindeki tematik parkta, 1000 m²’lik Artemis tapınağı şeklindeki ana yemek salonu, VIP restoran, beş adet alakart yiyecek-içecek noktası, bir adet pazar yeri, bir adet de hediyelik eşya mağazası yer alıyor. Ana yemek salonunda özellikle Antik Yunan ve Roma dönemini anlatan sekiz farklı film ziyaretçilerle buluşuyor. Yine hem bu salonda hem de diğer yemek alanlarında 20 farklı mönü ziyaretçilere ikram ediliyor.
Ayrıca dönemin önemli olaylarını anlatan tiyatro gösterileri de İzmir Sanat Etkinlikleri Merkezi oyuncuları tarafından sergileniyor. Özellikle Efes Antik Kenti’nin gördüğü en ihtişamlı şölenlerden biri olan Marcus Antonius ve Kleopatra’nın şehre girişi, Marcus Antonius’un, Kleopatra’yı karşılayışı, bu şölende gerçekleşen danslar ve gladyatör dövüşlerinin tasvir edildiği Efes Roma Dönem Prodüksiyonu ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.
    
    
      
İnanılmaz paralar dökülmüş bu yere. Dükkanların içindeki porselenler ve tüm mallar duruyor. Bahçede testiler bulunuyor.
    
 Etrafta bir bekçi bile yok.

Kim bilir neler oldu? neler yaşandı? ne yolunda gitmedi de burası böyle terk edildi?

Biraz tedirgin olsak da gece burada kalıyoruz. Sanki eski çağlardan kalma bir şehirde sadece biz yaşıyor gibiyiz.

Garip ama ilginç bir duygu. Bu günümüzde böyle geçiyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.