TRAFO DİREĞİ DİKMEK

İşin en önemli bölümü eve elektrik bağlamak kısmı.

Eğer standart bir müracaat ile Gedaş’a kalırsak çok beklemek gerekiyor. Arazimizin içinde bir orta gerilim hattı var. Oradan almaya karar verdik. Bunun için bir firma ile anlaştık. Gerekli evraklarımızı hazırladık, vekaletimizi verdik.

Önce gelip trafo direği dikmek için yer tespiti yaptılar.

Dikilecek trafo direğinin, orta gerilim hattı direğinden maksimum 25 metre uzakta olması gerekirmiş. 22 metre uzakta bir yer saptandı. Bu arada Gedaş da gelip, direk dikilecek yeri teftiş etti. Ne yazık ki güvenlik nedeni ile bir adet ağacımızın kesilmesine karar verdi. Onay almak için kestik tabii ki.

Trafo direğinin dikileceği çukuru ve yer altından geçecek kabloların döşeneceği yolları açmak için kepçe tekrar geldi. Bu arada maliyetler nedeni ile, ” Acaba bir kepçe mi alsak” diye düşünmeden de edemiyorum.

Kazılan çukura beton döküldükten sonra, direk de dikilmek üzere geldi nihayet.

Direğin dikilmesi işleminin bitmesinden sonra bağlantıları yapıldı.

Kablolar çekilip, elektrik saatimiz takıldıktan sonra, elektriğe kavuştuk ve dünyamız aydınlandı.

Artık suyumuz da var elektriğimiz de. Çok para ve emek harcadık ama değdi doğrusu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhaba, benzer şekilde arazimizin ortasından geçen ve orta gelirim hattı olduğunu düşündüğüm (?) tellerden elektrik almak üzere trafo bağlatma gibi bir düşüncemiz var. Açıkçası yazınızı okuduktan sonra maliyetlerden ötürü gözüm korkmadı değil. Anladığım kadarıyla 2 yıl kadar önce kurulumu yapmışsınız fakat kıyaslama yapabilmek adına maliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca aylık faturaya yansıyan ek bir bedel var mı bireysel bir hat kullanımı olduğundan dolayı? Çok teşekkürler.

Cevapla

Öncelikle geç almış yanıtım için özür dilerim. Yanılmıyorsam abonelik işlemleri dahil 42.000.- civarında bir harcama yaptık. Evet trafoyu, elektrik idaresine devretmezseniz, kendi malınız olarak kalırsa, faturanıza TRAFO KAYBI adı altında bir bedel yansıtılıyor. Bu bedel kullandığınız elektrik miktarına bağlı olarak değişiyor.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.