Çengelköy, Istanbul

Güzel Bir Bahçe İçin

Bugün sadece resim altları yazacağım.

Şu aralar havaların ısınması, yazın yaklaşması ile birlikte en çok ilgilendiğim şey bahçe. Otların temizlenmesi, ilave çim ekimlerinin yapılması , yeni düzenlemeler, en çok ilgimi çeken konular.

 Öncelikle bu divanla başlamak istiyorum. Tabii ki herkesin böyle bir manzarası yok ama, bir bahçeniz ya da bir terasınız varsa da çok güzel duracaktır.

Geçen sene bizim bahçe için iç genişliği 90 x 190 cm. olan bir çizim hazırladım. 

 

 Yukarıda gördüğünüz gibi, arkası ve 2 yanlarını da yüksek arkalıklı olarak tasarladım. Daha sonra sevgilim bu divanı ahşaptan yaptı. Bize 75 ₺ mal oldu. Üzerine tek kişilik bir yatak ve bolca yastık yerleştirdim.Uzanıp yatmak için harika. Hele elinizde heyecanlı bir kitap da olursa, alınan keyif inanılmaz oluyor.

Geçen gün bir dergide gördüm bu fotoğrafı. Crocsların içine çiçekler  dikmişler.
Bugün pazardan çeşitli renkte Crocs taklidi aldım. Tanesi 7,5 .- Biraz pahalı, sanırım toptancısından alınsa çok daha ucuz olur. İçlerine petunya ekmeyi düşünüyorum. Bahçenin yan çitlerine asacağım.

                                        

 Bunlar da ilginç uygulamalar.

                                           

Aklınıza gelen her şeyin içine çiçek dikebilirsiniz. Nane, fesleğen gibi bitkiler dikerseniz mis gibi de kokar.

 
Cam yoğurt kaplarından çok şık mumluklar yapabilirsiniz. Kenarına geçireceğiniz tel, istediğiniz yere asmanıza olanak tanır. Ben cam boyası ile boyadım bu kavanozları. Rafyaya deniz kabukları ve nazar boncukları geçirdim ve kavanozun ağzına bağladım. Sonrada telle ağaçların dallarına astım.
İçine konan tea-light lar ile geceleri masal gibi bir görüntü veriyor bahçeye.

 

Bu arada bahçesi olanlar bilir. İnsanı en çok yoran şey, geceleri minderleri yastıkları toplama işidir. Bu sorunu kalın naylonlar edinerek çözdüm ben. Gece yatarken üzerlerine naylon örtüyorum. Böylece hem kedilere ve diğer hayvanlara karşı temiz kalmış oluyor hem de olası yağmurdan da korunmuş oluyor. 

Ben bahçenin yan tarafındaki tarhların içine ekiyorum sebzelerimi şimdilik. Çok büyük bir bahçem olmadığı için yerim sınırlı. Ama en kısa zamanda, en azından bir kaç katlı bir sebze bölümü yapacağım.

Bu arada ağacın dalından sarkıttığım kağıt abajur da yemek masamı aydınlatmaya fazlasıyla yetiyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.