Güzel Bir Bahçe İçin

Bugün sadece resim altları yazacağım.

Şu aralar havaların ısınması, yazın yaklaşması ile birlikte en çok ilgilendiğim şey bahçe. Otların temizlenmesi, ilave çim ekimlerinin yapılması , yeni düzenlemeler, en çok ilgimi çeken konular.

 Öncelikle bu divanla başlamak istiyorum. Tabii ki herkesin böyle bir manzarası yok ama, bir bahçeniz ya da bir terasınız varsa da çok güzel duracaktır.

Geçen sene bizim bahçe için iç genişliği 90 x 190 cm. olan bir çizim hazırladım. 

 

 Yukarıda gördüğünüz gibi, arkası ve 2 yanlarını da yüksek arkalıklı olarak tasarladım. Daha sonra sevgilim bu divanı ahşaptan yaptı. Bize 75 ₺ mal oldu. Üzerine tek kişilik bir yatak ve bolca yastık yerleştirdim.Uzanıp yatmak için harika. Hele elinizde heyecanlı bir kitap da olursa, alınan keyif inanılmaz oluyor.

Geçen gün bir dergide gördüm bu fotoğrafı. Crocsların içine çiçekler  dikmişler.
Bugün pazardan çeşitli renkte Crocs taklidi aldım. Tanesi 7,5 .- Biraz pahalı, sanırım toptancısından alınsa çok daha ucuz olur. İçlerine petunya ekmeyi düşünüyorum. Bahçenin yan çitlerine asacağım.

                                        

 Bunlar da ilginç uygulamalar.

                                           

Aklınıza gelen her şeyin içine çiçek dikebilirsiniz. Nane, fesleğen gibi bitkiler dikerseniz mis gibi de kokar.

 
Cam yoğurt kaplarından çok şık mumluklar yapabilirsiniz. Kenarına geçireceğiniz tel, istediğiniz yere asmanıza olanak tanır. Ben cam boyası ile boyadım bu kavanozları. Rafyaya deniz kabukları ve nazar boncukları geçirdim ve kavanozun ağzına bağladım. Sonrada telle ağaçların dallarına astım.
İçine konan tea-light lar ile geceleri masal gibi bir görüntü veriyor bahçeye.

 

Bu arada bahçesi olanlar bilir. İnsanı en çok yoran şey, geceleri minderleri yastıkları toplama işidir. Bu sorunu kalın naylonlar edinerek çözdüm ben. Gece yatarken üzerlerine naylon örtüyorum. Böylece hem kedilere ve diğer hayvanlara karşı temiz kalmış oluyor hem de olası yağmurdan da korunmuş oluyor. 

Ben bahçenin yan tarafındaki tarhların içine ekiyorum sebzelerimi şimdilik. Çok büyük bir bahçem olmadığı için yerim sınırlı. Ama en kısa zamanda, en azından bir kaç katlı bir sebze bölümü yapacağım.

Bu arada ağacın dalından sarkıttığım kağıt abajur da yemek masamı aydınlatmaya fazlasıyla yetiyor.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.