ADA MUTFAK

Bizim gibi yemek yapmayı seven çiftler için mutfak, hayatımızda çok önemli bir yer kaplıyor. İyi tasarlanmış, kullanışlı bir mutfakta yemek yapmak da zevk haline geliyor.

Her zaman geniş ve aydınlık mutfakları çok sevdim ama bu sefer yeni evimizi tasarlarken, mutfağı evin merkezine yerleştirmeye karar verdim.

Evin odak noktası mutfak olacaktı.

Önce ihtiyaçlarımı, nasıl bir mutfak arzuladığımı saptadıktan sonra, işe çizim yaparak başladım.

Her şeyin üzerinde olduğu, kocaman bir ada mutfak istiyordum bu kez.

Sevgili kuzenim Berna’ da benim için bu tasarım sürecine katıldı.

Sonra bu mutfağı yaptırmak ve ( daha önce de İkea’ya mutfak yaptırmıştım ve çözümlerinden çok memnun olarak kullanmıştım) fiyat almak için İkea’ ya gittim.

İstediğim 350 cm x 120 cm ebatlarında bir ada mutfak ve ankastre fırınların monte edileceği bir dolaptan ibaretti. Başka bir dolap istemiyordum. Ben tepelerde takılı olan mutfak dolaplarından hiç hoşlanmam. Her şey elimin altında olsun istiyorum. Bu yüzden bardaklar, yemek tabakları ve servis tabakları için eski gardroplarımı kullanacağım.

İkea’da da oturup istediklerim doğrultusunda çizim yaptık. Aslında internet üzerinden de İkea çizim programını kullanarak bu işi yapabilirdim ama, orada hem çizim işini daha hızlı yapacaktık, hem de malzemeleri görerek seçecektim.

İkea bu mutfak için 17.700.- fiyat verdi. Ve benim için en önemli bölüm olan 120 cm. genişliğindeki tezgahı da yekpare yapamıyorlardı. Ortadan bir ek olacaktı, bu da zamanla o bölgede, ne kadar temizler isem temizleyeyim, bakteri üremesine neden olacaktı.

Başka bir çözüm bulmalıydım.

Bergama’ya dönüp mutfak işi yapanları soruşturmaya başladım.

Poyracık’ta bulunan bir ustadan söz ettiler. Atlayıp gittik.

Gerçekten yaptığı işlerin finisajları çok güzeldi. İyi bir usta olduğu belli idi. Çizimleri gösterdim, istediğimi anlattım. Kapak renklerini seçtik.

Ama O da tezgahı yapamıyordu. Tezgah hariç diğer bölümlerde anlaştık. 6500.-ya dolapları yapacaktı.

Tezgah için biraz araştırınca, İzmir’de orman ürünleri satan bir yerden alabileceğimi gördüm. Büyük bir araç ayarladık, İzmir’e gittik. 2000.-ya, 120 cm. genişliğinde, 400 cm. uzunluğunda meşe bir tezgah aldık.

Tezgah üzerine yerleşecek ocak ve evye yerlerinin muntazam olması için CNC kesim yapan bir yer bulduk. ( Bu arada kullanacağım ocak- Teka marka 90 cmlik- ve evyeyi-sanayi tipi- internetten ısmarlamıştım. Yani tam ölçülerini biliyordum)

Artan parça ile de, pinterest’ te beğendiğim gibi evye için bir kapak yaptırdım.

İnanamadım ama, bütün bu kesim işi için sadece 150.- aldılar.

Tezgahta kullanacağımız özel bir cilaya da 350.- ödeyerek satın aldıktan sonra mutfakçıya döndük. Ahmet Usta tezgah işine hiç karışmak istemediğinden dolayı, bütün cila işleri eşime kaldı.

Böylece biraz zahmetle, İkea’nın 17.700.- istediği mutfak işini 9.000.- ya halletmiş olduk.

15 gün sonra mutfak monte edilmek üzere geldi. Bu arada internet ile sipariş ettiğim evye ve ocakta Ahmet Usta’ya ulaşmıştı.

Her şey yerine konunca tam tahmin ettiğim gibi çok güzel oldu.

Dolap kulpları için farklı bir şey düşündüm. Hazır almaktansa pazardan aldığım çatal ve kaşıkları kullandım. Bunları kıvırıp kulp şekline sokma işi yine eşime kaldı tabii ki.

Aydınlatma için de, yine eşimin el sanatını konuşturduğu sanayi tipi rendeler mükemmel bir çözüm oldu.

Eski gardroplarımı mutfak dolabı olarak kullanacağımı söylemiştim. Bu dolapların arkasında bıraktığım 90 cm. eninde 350 cm. uzunluğundaki boşlukta mükemmel bir kiler oluşturdu. Buraya aldığım bir raf da çay kahve servis setleri için iyi bir çözüm oldu.

İkea’ nın fırsat köşesinden aldığım iki adet bar taburesi de ada mutfağı tamamladı.

İşte mutfağın bitmiş hali.

Sonuç tam istediğim gibi, evin merkezinde yaşayan bir mutfak oldu.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Gönül Gökalp

İlgili Yazılar

2 yorum

Hayallerinizi harika bir şekilde somutlaştırmışsınız.

Cevapla

teşekkürler

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

VEYA

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Bültene Kayıt Ol

About Us

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.