Çengelköy, Istanbul

BOMONTİADA

Geçenlerde şize Feriköy 2.el pazarını yazmıştım.

Feriköy’e kadar gidip de Bomontiada’ya uğramamak olmaz tabii ki. Bomontiada, İstanbul’lular için ilginç bir mekan.

Bomonti Bira Fabrikası, kapsamlı bir restorasyondan geçerek bir kültür mekanına dönüştü.

Bomonti Bira Fabrikası, bulunduğu semte de adını vermiş olup, 1890 yılında açılan, Osmanlı İmparatorluğu’nda modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir.

Fabrika, dönemin en büyük yatırımlarından biri olup, ilk seri üretim fabrikası olması nedeniyle oldukça büyük öneme sahiptir. 1940 yılında Tekel tarafından satın alınmıştır.

Uzun bir süre aktif olarak çalışan tarihi fabrikanın, 1991 yılında faaliyeti durdurulmuştur.

Bomonti’de bulunan ve 2015 yılında Bomonti Kültür A.Ş tarafından kiralanarak, kültür kampüsüne dönüştürülen tarihi bira fabrikasının restorasyonunu Han Tümertekin yapmış, ortak alanları SANALarc tarafından tasarlanmıştır.

Bomontiada canlı müzik, performans ve sergi alanlarını buluşturan ve düşünmeyi, üretmeyi ve eğlenmeyi birbirine bağlı aktiviteler olarak destekleyen yaratıcı bir kampüs olarak kurgulanmış.

Bomontiada içinde bulunan the populist, özellikle fabrikanın ruhunu en iyi yansıtan mekan, çünkü kendi birasını yapıyor. Tek dezavantajı pahalılığı.

Bir kaç bira içmek istiyorsanız burası ona uygun bir yer değil, daha çok bir bira veya kokteyl içip müzik dinlemek için. 50’lik biralar 30.-dan satılıyor.

Fiyatları görünce biz yemek yemekten vazgeçip eve döndük.

Orada ödeyeceğimiz paradan çok daha ucuza, çok daha leziz bir yemeği evde yapmayı tercih ettik doğrusu.


İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.