Çengelköy, Istanbul

Osho adını ilk kez meditasyon yapan arkadaşlarımdan duymuştum.

Ne olduğunu da çok araştırmadım doğrusu. Gelinim de meditasyon yapmasına ve bu davranışının hayatına başka bir derinlik getirmesine ilişkin söylemler, ne yazık ki bana çok uzak şeyler.

Geçenlerde YouTube da dolaşırken, Cüneyt Özdemir’ in “wild wild country “diye bir belgeselden söz ettiğini duydum.

Hatta şu aralar netflix bu belgeseli yayımlıyormuş.

Belgesel Osho ve takipçilerinin Oregeon’da kurdukları ütopik topluluğu ve ardından yerel halk ve politikacılar ile aralarında çıkan durumu  konu alıyor.

Merak ederek konuyu biraz araştırdım.

İnternette dolaşan binlerce satırın içinden, Dahi Beyin/ Selçuk Alkan’ ın blogu  bu konuda en derli toplu bilgiyi veren yer açıkçası. İşte Osho hakkında yazılanlar:

1931 yılında Hindistan’ da doğan ve Bhagwan Shree Rajneesh adı ile bilinen Osho kendini şu sözler ile tanımlıyor.

“Çocukluğumdan hatırlayabildiğim kadarıyla yalnızca tek bir oyun sevdim: Tartışmayı, her şey hakkında tartışmayı… Pek az yetişkin bana tahammül edebiliyordu; beni anlamaları söz konusu bile değildi. Okula gitmek hiç ilgimi çekmiyordu. Orası olabilecek en kötü yerdi. Sonunda gitmeye zorlandım, ama elimden geldiğince direndim, çünkü orada yalnızca benim ilgilendiğim şeylerle ilgilenmeyen çocuklar vardı ve ben de onların ilgilendikleri şeylerle ilgilenmiyordum. Bu yüzden hep grup dışı kaldım.”

 

Osho, yıllarca felsefe, psikoloji, politika ve insanı ilgilendiren her alanda, alışılagelmişi temelinden sarsan yorumları ile hem ilgi, hem de tepki toplamış.

 Köhneleşmiş, kalıplaşmış sistemlerin  etkisi altında kalarak kendini sürekli bastıran ve sürekli bir gerilim halinde olan insan için, mutluluğun hedef alındığı ve stres atmak amacı ile  meditasyon yöntemleri geliştirmiş.

Bugün onu eleştirenler kadar onun yolunda gidenlerin kabul ettiği bir gerçek vardır :

O da Osho’nun olağanüstü sıra dışı ve hiçbir kalıba ya da düzene boyun eğmeyen, suyuna gitmeyen ve tamamen bireysel özgürlüğü savunan bir kişilik olduğudur.

Araştırdıkça ve okudukça gördüm ki Osho hiç kitap yazmamış. Hatta otobiyografisini de yazmamış. Kendisinden sonra , 35 yıl boyunca  öğrencilerine ve dünyanın her yerinden kendisini dinlemeye gelen insanlara yaptığı konuşmalar kayda alınmış, 30 dan fazla dile çevrilmiş ve 600 den fazla cilt halinde yayımlanmış.

İşte aşağıda Osho’dan bazı sözler :

-Ben sana hiçbir ideal öğretmiyorum. Ben o, bu olmalısın demiyorum. Benim tüm öğretim basitçe şudur: Her kimsen, onu öyle eksiksizce kabul et ki, başarılacak hiçbir şey kalmasın. O zaman beyaz bulut olursun.

-Seni evine döndürmeye çalışıyorum.  Gelip geçici şeylerin peşinden uzaklaştın, rüyaların peşinde koştun. Ve ben senin eve dönmeni istiyorum.

-Her şey değişecektir, doğaları budur. Bir gün başarılı, bir gün başarısız olacaksın . Ama içinde bir şey hep aynı kalacak ve o bir şey senin gerçekliğindir.

-Şu anda yaşa. Yalnızca şu an gerçektir ve canlıdır.

-Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir.

-Ego bir buz dağıdır. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

-Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

-Hayatın hedefi özgürlüktür. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin var olmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız ol.

-Zihin tıpkı kalabalık gibidir; düşünceler bireylerdir. Her bir düşünceyi bırak ve en sonunda hiçbir şey kalmaz. Zihin diye bir şey yoktur, sadece düşünce vardır.

-Doğal olarak yaşa.

-Kendi yolunu aramalısın; herkes kendi yolunu aramalı. Ama bu konuda herhangi bir şey yapılmadan önce, onu tanımalısın. Kendini unutmamalısın, kendini hatırlamalısın, çünkü ancak hatırlayarak kendini dönüştürebilirsin.

Açıkçası bütün bu sözler bana çok farklı gelmiyor. Sanki zaman içindeki tüm mistik öğretilerden, hatta kutsal kitaplardan toplanmış sözler gibi.

2016 yılında İstanbul Rumeli Hisarı’ nda Osho Meditasyon merkezi açılmış. Uluslararası OSHO Yönetimi Merkezi onaylı meditasyon eğitmenleri tarafından açılan merkezin en önemli amacı, kişilerin, Osho meditasyon larını tecrübeli ve uzman meditasyon yönlendiricileri gözetiminde deneyimlemeleri ne olanak sağlamak.

 

Anladığım kadarı ile  uzun zamandır dünya bir kişisel gelişim çılgınlığına kapılmış durumda. Herkes sözde kendini geliştirmek için kurslar, teknikler peşinde koşmakla meşgul.

Parası olanlar ise yurt dışındaki yerlere gidiyorlar.

Seçim size kalmış, dedim ya bana göre değil.

Ama söz veriyorum, Kozak’ ta doğanın içinde , meditasyon için gelenlere bir yer yapacağım.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.