Çengelköy, Istanbul

İNCİRDERE KÖYÜ-SEFERYİTİĞİ MAĞARASI-İNCİRHAN KERVANSARAYI

 

Bucak dağ yolundan Antalya’ ya doğru devam ediyoruz. Yollarda doğanın rengi harika. Yeşilin, sarının, kahverenginin binlerce tonuna boyanmış durumda çevre.

                         

 

Vakit oldukça geç oldu. Bu akşam İncirhan kamp alanında konaklamak niyetindeyiz. Aynı zamanda İncirhan Kervansaray’ını da gezmek istiyoruz.

Burdur’un Bucak ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan İncirdere köyüne geldiğimizde güneş batmak üzereydi.

“İncirhan mağarası” yazılı bir yol tabelası görüp, izlemeye başladık. Oldukça dar ve kötü bir yoldan köyün tepesine çıktık.

Mağaraya giriş için uygun bir yer göremedik.

Daha sonra internetten araştırınca, mağaranın adının Seferyitiği Mağarası olduğunu öğrendim. Aşağıdaki İncirhan Kervansarayına yaklaşık 300 metre mesafede bulunuyor. Henüz turizme açılmamış bu mağarada, mağaracılar tarafından keşifler yapılmış, içeride göz alıcı sarkıt ve dikitler olduğu saptanmış.

Tekrar aşağıya iniyoruz.

            

İncirhan Kervansarayı,  Burdur’da Türklerin hakimiyet sürdüğü dönemlere ait olan en önemli yapılar arasında gösterilmekte. Tarihi han, 1200’lü yıllarda Anadolu Selçuklu Hükümdarı Gıyaseddin Bin Keykubad tarafından  inşa ettirilmiş. Yoldan geçen kervanların konaklaması amacıyla inşa edilen kervansaray, yapıldığı dönemde, bölgedeki ticarette ve yolculuk faaliyetinde aktif bir şekilde kullanılmış.

İncirhan kamp alanına geliyoruz. Güzel bir park alanı yapılmış, fakat çevrede bulunan besi çiftliklerinden dolayı, çok kötü bir koku var. Burada konaklamak mümkün değil gibi gözüküyor. Ayrıca internette çekmiyor.

Konaklamaktan vazgeçip, Antalya’ya doğru yola devam ediyoruz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.