Çengelköy, Istanbul

KAMAN-KALEHÖYÜK JAPON BAHÇESİ

Kayseri’ den Ankara’ ya gidiyoruz.

Kırşehir Kaman kara yolunda ” Japon Bahçesi 28 km.” yazan bir tabela gördük. Acaba bu çöl gibi yerde bir Japon Bahçesinin ne işi olabilir diye düşünüp saptık. Bir süre sonra yol ikiye ayrıldı, tabelanın devamı olmadığından iki tarafı da denemek zorunda kaldık. ( Türkiye’ de yol girişlerine tabela koyarlar ama, ne yazık ki devamı gelmez. O noktadan sonra hislerinize güvenmek zorundasınızdır.) İyi ki girmişiz bu yola. Sonunda karşımıza bir cennet çıktı.

    

KALEHÖYÜK ARKEOLOJİ MÜZESİ

“Kalehöyük, Kırşehir ili Kaman ilçesinin 3 km. doğusunda Kaman Kırşehir kara yolunun hemen kenarında yer almaktadır. Höyük 280 m çapında 16 m yüksekliğinde tipik bir Anadolu höyüğüdür. Höyükte dört yapı katı tespit edilmiştir. Kaman Kalehöyük kazılarını, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi Başkanı ve Kaman Kalehöyük Kazı Heyeti Şeref Başkanı Prens Takahito Mikasa 31 Mayıs 1986 günü başlatmıştır. Dr. Sachihiro Omura başkanlığındaki kazı halen devam etmektedir.” 

      

 

Burayı anlatmak için kelimeler yetmez. Muhteşem düzenlenmiş bir bahçe, parasını Japonların ödediği çalışanlar ( bu yüzden her taraf pırıl pırıl), huzur ve sakinlik.

    

                  

                 

     

Burası gerçekten de çölün ortasında bir vaha gibi. Adamlar bozkırın ortasında yemyeşil bir cennet yaratmış.

Bishop bile geri dönmek istemedi, karavana binmemek için elinden geleni yaptı.

Ankara’ da Mogan Milli parkında kalmak istedik ama, izin vermediler, akşamları kapanıyormuş.

Gölbaşı Sahil parkına geldik. Bu gece burada kalacağız.

 

 

 

 

Yorumlar (2)

şimdi biz yol ayırımına gelince sağa mı sola mı dönelim?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.